Türk bayragina CHP’den tepki geldi

BOLU - Bolu'da yasanan depremde hasar gören tarihi valilik binasini ön cephesindeki Türk bayragi tartismalara yol açti.

Il Genel Meclisi üyesi CHP’li Fahrettin Tanyar, aslina uygun olarak restore edilen binanin ön cephesindeki Türk bayraginin Osmanli’dan kalma oldugunu öne sürerek, yerine yeni standartlara uygun bir bayrak motifi konulmasini istedi. Konuyu il genel meclisi toplantisinda gündeme getiren CHP’li Fahrettin Tanyar, “Yapilan yeni motif bayrak, kanunda belirtilen ölçülere göre degil de aslina uygun olarak yapilirsa suç islenmis olur” dedi.
Bolu Vali Ali Serindag ise, tarihi binanin daha önce SIT alani olarak belirlendigini ifade ederek restorasyonunun da tarihi dokusu bozulmadan yapilmasi gerektigini açikladi. Vali Serindag, “Bina 1811’de yapilmis. O dönemde kullanilan motiflerin aynen yapilmasi Anitlar Yüksek Kurulu’nun karari ile uygulaniyor. Bayragin ay-yildiz figürü bu günkü kanuna uygun degil. Ancak eski fotograflarda da görüldügü gibi orjinali bu seklide” diye konustu.

Binanin restorasyonunu yapan insaat sirketi yetkilileri ise, kendilerine verilen proje dahilinde çalistiklarini belirterek konun muhatabi olmadiklarini söyledi.

Tartismalarin disinda kalmak isteyen Bolu Mimarlar ve Mühendisler Odasi üyesi mimarlar da, binanin tarihi eser oldugunu belirterek, aslina uygun yapilmasi gerektigini savunuyor. Mimarlar, tarihi binanin ön kisminda yer alan ve hilali ile yildizi arasinda orantisizlik bulundugu ve Osmanli Bayragini andirdigi iddia edilen bayrak motifinin degistirilmesinin dogru olmadigini belirtiyor.

2893 sayili Bayrak Kanunu’nda belirtilen ölçüler disinda yapilan bayraklarin “Bayrak kanununa muhalefet” suçunu olusturabileceginin altini çizen hukukçular da, “binanin tarihi bir dokusu varsa ve bu durum Anitlar Yüksek Kurulu tarafinda belirtilmisse yapilan çalismalarin orjinaline göre olmasi gerekir. Bu durumda yapilacak islemler herhangi bir suç teskil etmez” görüsünde birlesiyor.

Bayrak Kanunu’na göre, suç teskil eden mevcut durum için kanunu ilgili maddesinde ise su ifadeler yer aliyor: “Bu kanuna ve çikarilacak tüzüge aykiri olarak Türk bayragi yapmak, satmak ve kullanmak yasaktir. Bu yasaga aykiri olarak yapilan bayraklar o mahallin yetkili amirlerince toplatilir. Bu kanun hükümlerine aykiri davranista bulunanlar suçlari daha agir bir cezayi gerektirmedigi takdirde Türk Ceza Kanununun 526. maddesi uyarinca cezalandirilir.”