‘Türk bir kültürdür yoksa saf bir ırk değildir’

İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek, Türk'ün saf ırk değil bir kültür olduğunu belirterek, "Saf ırk bir tek Kuzey ve Güney Kutbu'nda var" dedi.

Ermeni Soykırı iddiaları ve Talat Paşa Harekatı örcesi Almanya kamuoyunu bilgilendirmeye giden Doğu Perinçek, hareketi öncesi Atatürk Havalimanı’nda açıklamalarda bulundu. Perinçek, özellikle Alman kamuoyuna 16 Haziran 2005’te Alman Meclisi’nin kabul ettiği Ermeni Katliamı’nı tanıma kararını kaldırmaları talebini ileteceklerini anlatarak, ayrıca Alman milli eğitiminin ders kitaplarına Ermeni soykırımı yalanını koymak için bazı girişimleri olduğuna işaret etti. Bu girişimlerin Almanya’da kin yaratacağını, aynı sırada okuyan çocukları birbirine düşman edeceğini ve Türkiye-Alman dostluğunun da böyle suçlamalar temelinde oluşmayacağını anlatacaklarını söyleyen Perinçek, “Özellikle şu çok önemli, Türkiye’de istikrar Avrupa ve Almanya’da istikrar demektir. Türkiye’de istikrarı bozmaya kalkarlarsa bizi, yakmaya bölmeye kalkarlarsa, Almanya’nın içinde de bir Diyarbakır, Trabzon, İstanbul, Kırşehir var. Türkiye’yi yakarlarsa Almanya’daki Türkiye ve Almanya da yanar.” diye konuştu.

Talat Paşa harekatıyla 18 Mart’ta yapılacak bazı Süper NATO merkezlerinden imal edilen bir pisikolojik savaş başladığına dikket çeken İşçi Partisi Genel Başkanı,”Türkiye’den aşırı gericiler, bağnaz milliyetçiler burayı yakmaya, kırmaya geliyorlar gibi açıklamalar var. Bu yalan propagandasının da gerçek dışı olduğunu, gelenlerin Avrupa’ya, Almanya’ya dostluk eli uzattıklarını ama bu dostluğun da hiçbir şekilde onların Türkiye’yi bölmesi, parçalaması Ermeni soykırımı yalanlarını devamlı dile getirerek Türk-Alman dostluğunu dinamitlemesi temeli üzerinde olmayacağını anlatacağız.” dedi.

“Türk kültürdür, saf ırk değil”

Türkiye’yi, Türk milleti ve Türkiye’nin bağımsızlığını savunduğunu dile getiren Doğu perinçek, Türk kavminin hiçbir zaman saf bir ırk olmadığını öne sürdü. Perinçek, iddiasıyla ilgili şunları söyledi: “Hunlar’dan, Göktürkler’den beri Selçuklu, Osmanlı büyük imparatorluklar geleneğidir. Büyük imparatorluk demek çeşitli kavimleri bir arada barış içinde yaşatmak demektir. Bir arada yaşama kültürünü binlerce yıldır sürdüren bir Türk kavmiyiz. Ve aynı zamanda Türk bir kültürdür yoksa saf bir ırk değildir. Saf ırk bir tek Kuzey ve Güney Kutbunda, Eskimolar’da var. Gelişmiş büyük milletler, büyük kültürler yaratan milletler çok çeşitli ırkların karışımından oluşmaktadır. Türkler, Çinliler, Ruslar, Almanlar, Fransızlar, İtalyanlar gibi.”

Türk’ün saf ırk olmadığı sözlerinin kafaları karıştırıp karıştırmayacağı sorusuna Perinçek, “Yok kafaları karıştıracak bir durum yok. Türkiye bir kavimler köprüsü. Osmanlı’dan Orta Asya’dan beri Türk çok çeşitli kavimlerle karışmış. Orta Asya’dan Özbekler ve Kazaklar geliyor, Anadolu’da yaşayan Türklerle Kazaklar, Özbekler birbirine benziyor mu? Bu da gösteriyor ki, Türk bir ırk değil. Çok çeşitli kavimlerin karışması ama ona damgasını vuran bir imparatorluk kültürü. Kaynaşma, bütünleşme ve birleşme var.” cevabını verdi.

“Hamas terör örgütü değil”

Doğu Perinçek, Hamas liderinin Türkiye ziyaretine çok olumlu baktığını belirterek, “Hamas artık bir devletin iktidar partisidir.” dedi.

Filistin yönetiminin başına kim gelirse Türkiye-Filistin dostluğunun önemli olduğunu anlatan Perinçek, “İyi, sıcak ilişkiler geliştireceğiz. Hamas’ın gelmesi de Ortadoğu’nun gelişmesi, barış ve huzurun korunması açısından olumlu bir olaydır. Vatanını, kurtarmak, birleştirmek bütünleştirmek her milletin hakkı. Mustafa Kemal politikalarından vaz geçti mi? Onlar da kendi ülkelerini, vatanlarında bağımsız, birleşik bir Filistin deleti kurmak istiyorlar. Avrupa, Amerika Hamas’ı terörİst olarak görebilir, biz İşçi Partisi olarak Hamas’ı bir terör örgütü olarak görmüyoruz.” şeklinde konuştu.

Perinçek, Vizyondaki Kurtlar Vadisi Irak filmine henüz gidemediğini ancak fırsat bulduğunda gideceğini sözlerine ekledi.