Türk Büyüğü Ali Şir Nevai üniversite gençliğine tanıtıldı

Ünlü Türk büyüğü ve devlet adamı Ali Şir Nevai, doğumunun 565. yılı Ankara Üniversitesi (A.Ü) düzenlenen bilimsel bir toplantıyla kutlandı.

Özbekistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği ve A.Ü Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatı Bölümü tarafından ortaklaşa düzenlenen ”Doğumunun 565. Yılında Büyük Özbek Şairi ve Devlet Adamı Alişer Nevai” isimli bilimsel konferanta akademisyenler, Nevai’nin yaşantısından kesitler sunarak ilim ve kültür dünyasına katkılarından bahsettiler.

Toplantının düzenleyicisi konumunda olan Özbekistan Ankara Büyükelçisi Ulfat Kadirov, tarihi bağlarla birbirine bağlı olan Türkiye ve Özbekistan arasında bu bağın kurulmasında en önemli katkılardan birini Ali Şir Nevai’nin sağladığını vurguladı.

Kadirov, konuşmasında şunları söyledi: ”Bu yıl şairin doğumunun 565. yılı Özbekistan’da ve başka ülkelerde geniş çapta kutlanmakta, O’na atfedilen bilimsel konferanslar ve şiir günleri düzenlenmektedir. Özbekistan hükümetinin kararına binaen Ali Şir Nevai’nin Herat’taki türbesi onarılmaktadır. Şairin eserlerinin tamamı 20 cilt olarak basılmış ve okurlara ulaştırılmıştır. Bugün Özbekistan’da vilayet, şehir, parklar, caddeler, okullar, tiyatro ve millî kütüphane Nevai adını taşımaktadır. Şairin ölmez eserleri, başka dillere tercüme edilmiş ve heykeli Özbekistan ve başka ülkelerde de dikilmiştir. Özbekistan bağımsızlığına kavuştuktan sonra, Özbek halkının zengin kültürel ve manevî mirasını korumak ve araştırmak, Cumhurbaşkanı İslam Karimov’un önderliğinde devlet siyaseti derecesine çıkarıldı. Geçen on beş yıl içinde büyük şahsiyetler Alişer Nevaiy, Amir Temur, Mirza Ulugbek, Al Fargani, Al Buhariy, At Termiziy, Caloladdin Manguberdi gibi büyük şahsiyetlerin doğum yıldönümleri, Buhara ve Hıva şehirlerinin iki bin beşyüzüncü (2500.) yılı UNESCO ‘nun himayesinde kutlandı.”

A.Ü. Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Sema Barutçu Özender ise konuşmasında Türk tarihi açısında Nevai’nin önemine değinerek, ”Orta Asya, tarihte pek çok büyük alim, şair ve devlet adamını yetiştirmiştir. Bunlar içinde en parlak sima, büyük şair, mütefekkir, devlet adamı ve Özbek edebi dilinin temelini atan Alişer Nevai’dir.” dedi.

Toplantıya katılan isimlerden biri olan Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok ise gençlerin ünlü Türk büyüğünü tanımadıklarını belirterek, ”Çok köklü bir kültürel tarihe sahibiz. Okyanus büyüklüğünde olan bir tarihten bir kova su alıp yudumlayan her türk evladı geçmişine sıkı sıkı bağlanacak ve şiddetten kültürsüzlükten uzak kalacaktır. Özellikle gençler arasında yaşanan şiddet olayları bu kültürel tarihi birikimden faydalanmamaktan kaynaklanmaktadır.” dedi.

Toplantının ardından üniversitelilere ve katılımcılara Özbek pilavı ve geleneksel yemekler ikram edildi.