‘Türk çayının geleceği ihracata bağlı’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla Milletvekili Gürol Ergin, Türk çayının geleceğinin ihracata bağlı olduğunu söyledi.

CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Gürol Ergin, partisinin Rize il başkanlığı tarafından Tek Gıda-İş Sendikası’nda düzenlenen, ‘AB sürecinde Türkiye ve Çay Tarımının Sorunları’ konulu panele katıldı. Prof. Dr. Ergin burada yaptığı konuşmada, Türk çayının geleceğinin ihracata bağlı olduğunu söyledi. Türk çayının dünya pazarlarında yetirince yer almadığını ifade eden Ergin, “Çayımızın gelecekte daha büyük sorunlar yaşamaması için mutlaka ihracatımızı artırmamız gerekiyor. İhracatı artırmak için de çayda kaliteyi yükseltmek, reklamını iyi yapmak ve mutlaka ihracata devlet vermemiz lazım” dedi.

Yanlış gübre kullanımından dolayı toprak yapısının bozulduğunu ve çayda verimin düştüğünü kaydeden Ergin, çayda kullanılacak en ideal gübrenin 25- 5- 10’luk gübre olduğunu savundu. Bu gübrenin pahalı olduğu için üreticinin tamamının bunu alamadığını dile getiren Ergin, üreticiye gübre desteği verilmesi ve mutlaka 25- 5- 10’luk gübrenin kullandırılması gerektiğini belirtti.

Ergin, Türk çayının geleceği açısından yapılması gereken bir başka işin de çaylıkların gençleştirilmesi olduğuna dikkat çekti. Çaylık alanların üçte birinin ömrünün 50 yılı geçtiğini söyleyen Ergin, “Çaylıklarımızın yenilenmesi, gençleştirilmesi gerekiyor. Bu gençleştirme işlemi yapılırken de üretici mağdur edilmeden desteklenmeli. Bunu çayımızın geleceği için yapmak zorundayız.” diye konuştu.

Türkiye’ye son zamanlarda giren kaçak çay oranında da ciddi artışlar olduğunu iddia eden Ergin şunları söyledi; “Kaçak çay eğer kaliteli ise bir süre sonra damak tadı oluşturuyor. Kaçak çay girişinde son zamanlarda ciddi artış var. Eğer bu böyle devam ederse kaçak çay tüketimi Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki illerimizin de dışına çıkabilir. Bu da belli bir süre sonra kendi damak tadını oluşturur ve kendi çayımızı içmeyen bir toplum haline gelebiliriz. Bu konuda ciddi tedbirlerin alınması gerekiyor.”

Türkiye’de çayın Rize’den başka bir yerde yetişmesinin mümkün olmadığına da vurgu yapan Ergin, “Rize’den çayı çıkartırsanız burayı haritadan silersiniz. Bu bölgede hiç bir ürünü çaya alternatif olarak yetiştiremezsiniz. Çayın yanında destekleyici mahiyette bazı ürünler yetiştirebilirisiniz ama burada çaydan asla vazgeçemezsiniz” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin dünyada çay üretim alanı olarak 6, üretimde 5 ve tüketimde 4. sırada olduğunu hatırlatan Ergin, bu açıdan çayın Türkiye için çok önemli olduğunun altını çizdi.