‘Türk denizciliği iyi yerde’

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türk denizciliğinin Cumhuriyet tarihinde dünyada hatırı sayılır bir konum geldiğini belirterek, "Dünya'da artan gemi inşaatı talebinde bir nebze olsun ülkemizin payını alabilmek için ilave tersane alanları açmaya başladı.

Naiboğlu Denizcilik ve Ticaret Kolektif Şirketi tarafından İstanbul Tersanesi’nde inşa edilen 4 bin 700 gros tonluk ‘Adnan N’ isimli kargo gemisi, düzenlenen terenle denize indirildi.
Tuzla’daki tersanede düzenlenen törene, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Gemi İnşaatı Sanayicileri Birliği Başkanı Murat Bayrak, Tuzla Belediye Başkanı Mehmet Demir ve Naiboğlu Denizcilik ve Ticaret Kolektif Şirketi sahibi Aslan Naiboğlu katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende konuşma yapan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, gemilerin denize indirilişinde çok heyecanlandığını belirterek, denize indirilen her geminin ülke ekonomisine katkı sağladığını söyledi. Türk denizciliğinin son yıllarda önemli bir gelişme gösterdiğini ifade eden Bakan Yıldırım, “Türk Denizciliği son üç yıldan beri rekordan rekora koşuyor. Bir çok alanda durum bu şekilde. Gerek yurtiçi, gerekse yurtdışı uluslararası taşımacılıkta uzun süre sıkıntıdan sora denizciliğimiz önemli bir gelişme katetti. Bununla da kalmadık, dünyada aratan gemi inşaatı talebinde, ülkemizin payını alabilmek için ilave tersaneler açmaya başladı. 8 bin 400 kilometrelik sahil şeridi ise Karadeniz’den Adana Karataş’a kadar bir çok noktada tersaneler tahsis ettik. Hemen yanımızdaki İzmit Körfezi ikinci bir Tuzla olacak. Çok hummalı çalışmamız var.” şeklinde konuştu.

Tersane yatırımlarının tahsisine uygulanacak esas ve usullerle ilgili değişiklere de gittiklerini kaydeden Bakan Yıldırım, bu değişikliklerin yatırımcılarımız lehine çok önemli olduğunu, Türk bayrağının denizlerde dalgalanması için ne gerekiyorsa yapacaklarını söyledi.

Konuşmasında, 2002 yılında 788 geminin kontrole tabii tutulduğunu ve bunların 200 tanesinin tutuklandığını dile getiren Bakan Yıldırım. Şu anda aynı sayıda dış limanda dolaşan gemilerden sadece 38 tanesini tutulduğunu kaydetti. Bakan Yıldırım, “Bu Türk denizciliğinin altyapısını geliştirmekle yetişmiş insan gücünün, Denizcilik Müsteşarlığında istihdam edilmesiyle oldu. Türk bayraklı gemiler yüksek riskli gemi grubundan daha az riskli gemi grubuna indi.”.

Konuşmaların ardından “Adanan N” adlı genel kargo gemisi, Bakan Yıldrım’ın kurdeleyi kesmesiyle denize indirildi. Yapımı 10 ayda tamamlanan “Adnana N” genel kargo gemisi, 4 bin 700 gros tonluk, 92 metre boyunda ve 14 metre eninde.