Türk el sanatları Noel hediyesi olacak

Türk el sanatları ve hediyelik eşyaları, Noel öncesi satışa çıkarılacak.

Fuara katılan şirketler, 12 ve 16’şar metrekarelik stantlarda ürünlerini sergiliyor. 2-10 Aralık tarihlerindeki fuarın katılımcıları, yaklaşık 3 ile 5 bin Eruo öderken, İzmir İtalyan Ticaret Odası tarafından da desteklenen fuara katılmak isteyenler, ön müracaatta bulunarak teknik bilgileri alabiliyor.
Dünyanın en büyük el sanatları ve hediyelik eşya fuarı olarak bilinen Milano El Sanatları ve Hediyelik Eşya Fuarı’nın tanıtımı için İzmir’e gelen Ge-Fi Fuarcılık Yurt Dışı Tanıtım Sorumlusu Luca Pierrotti, halkın fuarı ücretsiz gezebildiği için geçen yıl 3 milyon kişinin ziyaret ettiğini söyledi. 115 bin metrekarelik alanda organize edilen fuarın özellikle Noel öncesi düzenlenmesi sayesinde satışların arttığını belirten Pierrotti, 20’si Avrupa’dan olmak üzere 94 ülkeden 2 bin 186 firmanın katıldığını ifade etti. Küçük el sanatlarının tercih edildiğini kaydeden Pierrotti, bunun dışında 3 milyon ziyaretçinin yüzde 30’unu toptancıların oluşturduğunu ve yeni iş bağlantılarının bu sayede gerçekleşebileceğini anlattı.

Türkiye’deki el sanatı ustalarının şirketleşmediğini ifade eden İzmir İtalyan Ticaret Odası Genel Sekreteri Ece Aldoğan ise bu kapsamda Bodrum Ticaret Odası’nın kendi bünyesinde bir şirket kurarak 60 el sanatları ustasını biraraya topladığını ve fuara katılma kararı aldığını söyledi. Küçük işletmelerin firma bazında biraraya gelmesi ve ürünlerini tek elden satma yoluna gitmesi gerektiğini belirten Aldoğan, böylelikle hem ülke kalkınmasına hem de tanıtımına katkı sağlanmış olacağını kaydetti.