Türk-Ermeni ilişkileri yeni bir boyut kazanacak

Kayseri Erciyes Üniversitesi'nde, sözde Ermeni soykırımına alternatif olarak 'Osmanlı toplumunda birlikte yaşama sanatı: Türk-Ermeni ilişkileri örneği' konulu sempozyum düzenlenecek.

Sempozyumun iki millet arasındaki ilişkilerde yeni bir dönem başlatması bekleniyor.
Erciyes Üniversitesi, 20-22 Nisan tarihleri arasında Osmanlı Toplumunda Birlikte Yaşama Sanatı: Türk-Ermeni İlişkileri Örneği konulu sempozyuma ev sahipliği yapacak. Sempozyumda Türkiye’nin uluslar arası arenada sürekli karşısına çıkarılan sözde Ermeni soykırımı iddialarına alternatif olarak Osmanlı döneminde iki milletin uzun yıllar birlikte dostane yaşadığı üzerinde durulacak. Bu yıl ilki gerçekleştirilen bu bilgi şölenine 125 bilim adamının yanı sıra Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob II de katılacak.

Sempozyum öncesi bir basın toplantısı düzenleyen EÜ Rektörü Prof. Dr. Cengiz Utaş, Erciyes Üniversitesi Uluslararası Sosyal Araştırmalar Sempozyumu (EUSAS-I) kapsamında, Osmanlı Toplumunda Birlikte Yaşama Sanatı: Türk-Ermeni İlişkileri Örneği sempozyumuna ev sahipliği yapacaklarını söyledi. Prof. Dr. Utaş, sempozyumda, Türk-Ermeni ilişkilerinin siyasi boyutundan çok sosyal boyutuyla inceleneceğini ifade etti.

Sempozyumun tertip komitesi başkanı olan Prof. Dr. Metin Hülagü de toplantıda yaptığı konuşmada sempozyumun Türk-Ermeni ilişkilerinde yeni bir başlangıç olmasını umut ettiklerini söyledi. Prof. Dr. Hülagü, Türk ve Ermenilerin yüzyıllar önce birlikte nasıl yaşadıklarının ortaya konulacağı sempozyumda, belgelere dayalı olarak orijinal konuların ele alınacağını kaydederek şöyle konuştu: “Sempozyum, Türk-Ermeni kardeşliğinin yüzyıllar öncesine dayandığını ortaya koyacak. Sempozyumun, Türkiye ile Ermenistan arasında yeni bir köprü kurmasını umuyoruz. Sempozyumun ikincisini de Ermenistanda düzenlemeyi arzu ediyoruz. Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob II’nin de sempozyuma katılacak olması, bu konuda bizi cesaretlendiriyor. Başbakan ve Dışişleri Bakanımızın başlattığı müzakere çalışmalarına katkı sağlamayı hedefliyoruz. Türk ve Ermeniler arasındaki barış, hoşgörü ve diyalog ortamını ele alacak olan sempozyumda, siyasi konulardan çok sosyal konular görüşülecek. Bu nedenle bu sempozyumla tepkiden çok takdir toplamayı hedefliyoruz. Sabancı Kültür Sitesinde 20 Nisan’da düzenlenecek açılış töreniyle başlayacak sempozyum, 3 gün boyunca bildirilerin sunumuyla devam edecek. Katılımcılar sempozyum sonrası Kapadokya bölgesinde turistik yerleri gezecek.”