Türk firmalarindan MEDICA’ya rekor katilim

DÜSSELDORF - Alaninda dünyanin en büyük fuarlarindan olan MEDICA Tip fuari bugün Düsseldorf'da basliyor.

Bu yil 37.si düzenlenen fuar organizasyonuna bu yil 67 ülkenin katilimiyla gerçeklesiyor. 4 bin 625 firmanin katildigi MEDICA Tip teknoloji fuarina yaklasik 150 bin civarinda ziyaretçinin katilmasi bekleniyor. Geçen yil bu sayinin 136 bin dolayinda katilim olmustu.

Fuarda tip alaninda yeni teknolojilere ve uygulanan ilk yardimlar tanitilacak. Çagin en yeni ve en modern tibbi malzemelerinin gösterime çikacagi bu fuarda strese ve ruhi bunalima karsi ilaçlarin da tanitilacagi açiklandi. Ayrica acil durumlara ve çevre tibbina agirlik verilecek MEDICA fuarinda hastanelerde uygulanacak yeni reformlarin gösterime çikacagi ifade ediliyor.

Saglik alaninda son yillarda büyük gelismeler kaydeden Türk firmalari da bu yil rekor seviyede bir katilimla fuarda yerini aliyorlar. Toplam 65 Türk firmasinin bizzat stand açarak katilacagi fuara bir çok Türk firmasinin da ziyaretçi olarak katilmasi bekleniyor. Geçen yil 49 Türk firmasinin katildigi fuarda Türk firmalari bir çok is baglantilari yaparak, sektörde biz de variz demislerdi. Fuara katilan 67 ülke arasinda firma katilim sayilarina göre Türkiye 14. siraya yükseldi. Fuar yetkilileri gazetemize yapmis olduklari açiklamada, her yil Türkiye’den katilan firma sayisinda ve ziyaretçi sayisinda büyük artislar görüldügünü, bunun da sektörün canlanmasi açisindan sevindirici oldugunu dile getirdiler.

Dört gün sürecek fuarda 500 doktorun ve 120 saglik uzmaninin 170 seminer verecegi ve bu sayede gelen ziyaretçilerin en iyi sekilde bilgilendirilecegi duyuruldu. Seminerlerin, tip asistan gruplarina hitap etmesi, hastanelere, huzurevlerine doktorlara ve psikologlara hitap etmesi bekleniyor. Fuarin son gününde ise hastalara ve bilgi toplamaya gelecek olan kisilere yönelik seminerlerin verilecegi söyleniyor. Seminerlerde agirlikli olarak kanser, AIDS, stres, obezite ve migren hastaliklarin ele alinacak.

Her yil yüzde 7 civarinda büyüme kaydeden fuar, 17 tane genis alanda ziyaretçilere açik tutulacak. Genis alanlara dagilacak bölümlerde, tip teknigi, gerekli ilaçlar, ortopedi teknigi, teshis teknigi ve elektrik tibbi kapsami altinda ayrilacak. Bu arada fuarin genel koordinatör sorumlusu Werner M. Dornscheidt, MEDICA’yi çok begendigini söyledi. Dornscheidt, yeni müsterilere yelken açan MEDICAN’nin Düsseldorf sehrini tanittigi ve ayrica otellerin adeta dolup tastigina isaret etti. Yaklasik 4625 firmanin MEDICA’ya katilacagindan bahseden Dornscheidt, geçen yila nazaran firma sayisinda artis oldugunu ve tip alaninda Almanya’yi en iyi sekilde dünyaya tanitacaklarina inandigini açikladi.