Türk fuarcılığı dünya standartlarına çıktı

Türkiye Fuar Yapımcıları Derneği Başkanı Bülent Ünal, Türk fuarcılığının emekleme döneminin sona erdiğini artık fuar organizasyonlarının dünya standartlarına çıktığını söyledi.

Fuara başkanlık eden Ünal, Türkiye’de fuarcılık alanında doğru işlerin yapıldığını belirterek, “Fuarcılık altyapılarının oluşması ile dünyada ses getiren organizasyonlar yapılmaya başlandı. Bu fuarlar gerek Türkiye’de gerekse yurtdışında iftihar edeceğimiz organizasyonlar.” dedi.
Çok uluslu fuarların Antalya’da yapılabileceğini ifade eden Ünal, şöyle konuştu: “Büyük ölçekli fuarların illaki İstanbul’da yapılması şart değil. Antalya’da bir Akdeniz kavramı oluşturabiliriz. Bu projemizi Akdeniz ülkeleri ile paylaşabiliriz. Bu proje 2010 modeli içerisinde gündeme getirilebilir. Fakat bu projenin gerçekleşmesi için mutlaka kamunun desteğine ihtiyaç var.”
Ezgi Ajans Genel Müdürü Seydali Gönel, yurt içinde yapılan fuarlara yeterince destek çıkılmamasından yakındı. Gönel, Türk fuarcılığının dışarı sıçraması için sektörel anlamda destek verilmesi gerektiğini vurguladı.
Sodex Fuarcılık Genel Müdürü Murat Demirtaş da, uluslararası fuarla verilen 140 YTL’lik desteğin az olduğunu söyledi. KOSGEB’in fuarcılara bakış açısını eleştiren Demirtaş, destek için KOSGEB, TOBB ve Dış Ticaret Müsteşarlığı’nda daha aktif olunmasını önerdi.
Toplantıya ev sahipliği yapan ANFAŞ Genel Müdürü Sadık Badak, fuarcılık şirketlerinin her yıl Antalya’da bir araya gelerek Türk fuarcılığının vizyonunu değerlendirme kararı aldıklarını bildirdi.