Türk genci dövülerek öldürüldü Belçikalı gardiyanlar beraat etti

Belçika'da gözaltındayken gardiyanlar tarafından dövülerek öldürüldüğü öne sürülen Mikail Tekin'in (31) davası karara bağlandı.

Belçika’da gözaltındayken gardiyanlar tarafından dövülerek öldürüldüğü öne sürülen Mikail Tekin’in (31) davası karara bağlandı. Charleroi Ağrı Ceza Mahkemesi, otopsi raporunca teyit edilen darp ve kan izlerine rağmen, üç gardiyana beraat kararı verdi. Acılı aile, kararı temyize götüreceğini belirtti.

Belçika’nın Charleroi kentinde Ağustos 2009’da gözaltına alınan Türk vatandaşı Mikail Tekin esrarengiz ölümü hâlâ aydınlanamadı. Trafik polisi ile tartışmasının akabinde, önce polis nezaretine sonra da Jamioulx Hapishanesi’ne götürülen Tekin’in ailesine, ertesi gün öldüğü haberi ulaştırılmıştı. Tekin’in önce kalp krizinden öldüğü iddia edilirken, boğazında yemek kalıntıları bulunması üzerine “yemek yerken boğularak öldü” gerekçesi sunulmuştu. Olaya karışan üç gardiyan geçici bir süre görevden uzaklaştırıldıysa da sonrasında görevlerinin başına döndü.

Tekin Ailesi’nin açtığı dava ise bugün Charleroi Ağır Ceza Mahkemesi’nde karara bağlandı. Belçikalı yargıçların, üç gardiyan hakkında beraat kararı vermesi acılı aileyi bir kez daha yıktı.

Anne Döne Tekin gözyaşlarına boğulurken, baba İlhami Tekin karara sert tepki gösterdi. Acılı baba “Resmen oğlumu öldürdüler. Eli ayağı bağlıyken öldürdüler. Bu adalet mi? İlk raporda ‘yemek yerken boğuldu öldü’ deniyor. Gittik baktık ki, ceset kan içinde. Ağız, burun patlamış, kafası gözü şişmiş, vücudu simsiyah. Cezaevinde tanıdıklarım var, onlar anlattı. Yemek yerken oğlumun üstüne çullanmış 13 gardiyan. Yere yatırıp üstüne çökmüşler. Kelepçe bulamamışlar 10 dakika. Kelepçeyi taktıklarında çocuk yaşıyormuş. Ondan sonra eli ayağı bağlı şekilde iki kat sürüklemişler. ‘Nefes alamıyorum’ deyince, ‘konuştuğuna göre nefes alıyorsun’ diye azarlamışlar. Nezarete attıktan sonra ellerini çözerken bakıyorlar ki, ölmüş.” şeklinde olayı anlattı.

Davayı yakından takip ettiklerini kaydeden Brüksel Başkonsolosu Ali Barış Ulusoy da “Verilen karar hususunda çok bir şey söylenemez. Gardiyanların beraat etmesi kararı ailenin tepkisinden görüldüğü üzere vicdanları rahatlatmadı. Bu konuda aile ile birlikte hareket etmek suretiyle, Belçika’da var olan tüm hukuki yolları zorlamaya devam edeceğiz.” dedi.

TBMM İnsan Hakları Komisyonu, Zafer Üskül başkanlığında bir heyet Belçika’ya gelerek olay hakkında Belçikalı makamlardan bilgi almış, acılı aileye de ziyaret etmişti.