Türk girişimciye üstün hizmet ödülü!

Kurmanbek Bakiyev, ülkede faaliyet gösteren TİKA Koordinatörü Dr. Fahri Solak'a Üstün Hizmet Ödülü verdi.

Kırgızistan Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev, ülkede faaliyet gösteren Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı ( TİKA) Koordinatörü Dr. Fahri Solak’a Üstün Hizmet Ödülü verdi. Bugün düzenlenen tören ile ödül Kırgızistan Devlet Sekreteri Adahan Madumarov tarafından Solak’a takdim edildi.
Törende konuşan Adahan Madumarov, Kırgızistan ile Türkiye arasındaki ilişkilere katkılarından, Kırgızistan’a teknik açıdan yapılan yardımlardan dolayı Fahri Solak’a ve TİKA Başkanlığına teşekkürlerini söyledi. İlk defa yurt dışı ziyaretini, TİKA projesi çerçevesinde 1992’de yaptığını ve bu ziyaretin de Türkiye’ye olduğunu sevinçle vurgulayan Madumarov, Ajansın Kırgızistan’daki faaliyetlerinden memnuniyet duyduklarını aktardı.

Üç yılın sonunda yürüttüğü TİKA Kırgızistan Koordinatörlüğü görevi sona eren Fahri Solak da, Kırgızistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin 1991 yılında başladığını, siyasi, ekonomik, ticari, eğitim, kültür ve diğer alanlarda iki ülke arasında yoğun ilişkilere değindi. Solak, iki halk arasındaki tarihi ve kültürel dostluk ve yakınlığa vurgu yaptı. “Burası benim ikinci bir vatanım olarak kalacak” diye konuşan Solak, Kırgız-Türk kardeşlik ve dostluk ilişkilerinin gelişmesi için Türkiye’de çalıştığı süre içerisinde de çaba göstereceğini belirtti. Solak, Devlet Sekreterine hatıra olarak el yapımı motifli bir tabak hediye etti. Kırgız Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev, TİKA Bişkek Koordinatörü Fahri Solak’ın Üstün Hizmet Ödülü ile ödüllendirilmesiyle ilgili kararnameyi 15 Temmuz’da imzaladı.

1965 yılında İstanbul’da doğan Fahri Solak, İ. Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu (1988). Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İktisat Anabilim Dalında, “Piyasa Ekonomisine Geçiş Sürecinde Kırgızistan” konulu teziyle Doktora yaptı (1999). Doktora çalışmaları çerçevesinde, 1993-1994 öğretim döneminde, davetli olarak gittiği, Bişkek’de bulunan Kırgız Devlet Üniversitesi’nde araştırmalarda bulundu ve bu üniversitenin hazırlık sınıfında Rusça ve Kırgızca dersleri aldı. 2000-2001 Öğretim Yılında Kırgızistan’ın Celalabad kentinde bulunan Türk Dünyası İşletme Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak görev yaptı. 2003-2006 yılları arasında TİKA Kırgızistan Koordinatörü olarak çalıştı.