Türk güreşinin kitabını bayan yazdı

Ata sporumuz güreşi herkes erkek sporu olarak bilir. Yıllardır uluslararası alanda büyük başarılara imza attığımız ata sporumuz güreşte şimdilerde bayanlar da varolma savaşı içerisinde.

50 defa milli mayoyu giyen ve Türkiye’de bayan güreşi adına birçok ilke imza atan Nadir Uğrun Perçin , sonunda güreşin kitabını yazan ilk bayan olma unvanını da elde etti.
2004 yılında bayan güreşini incelemek için kendi imkanlarıyla Japonya’ya giden

Perçin, deneyimlerini ve birikimlerini bir kitapta topladı. Türkiye ile Japonya arasındaki bayan güreşinin karşılaştırmasını, antrenman bilimi, Türkiye’deki bayan güreşinin gelişimi, erkek güreşin tarihçesi gibi konuları içeren “Bizler de Varız” isimli kitap önümüzdeki günlerde yayınlanacak.

Türkiye’de bayan güreşinin çok yeni olduğunu ifade eden Nadir Uğrun Perçin, “Bayan olarak güreşte ilkleri yaşıyorum. Bayan güreşini araştırmak için Japonya’ya gittim. Çünkü dünyada bayan güreşinin en iyisi Japonya. Eski Federasyon Başkanı Ahmet Ayık, Japonya’ya gitmemde yardımcı oldu. Bayanların anotomik yapısı ile ilgili çalışmalar yaptım. Bayanların, erkeklerden farklı şekilde antrenman yapmalarının gerekli olduğunu gördüm. Örneğin bizim sabah antrenmanlarında sürekli olarak yaptığımız uzun koşuların gereksiz olduğunu Japonya’da öğrendim. Kitabımda bu araştırmalarıma yer verdim” diye konuştu.

Spor yaşantısına atletizm ve judo ile başlayan Nadir Uğrun Perçin, bu branşlarda sporculara haksızlık yapıldığı gerekçesi ile güreşe başladı. Süleyman Demirel Üniversitesi’nde güreşe başladığını ifade eden başarılı sporcumuz ülkemizde sadece 31 kişide bulunan 4.kademe antrenörlük diplomasına sahip. 1998 yılında Yaşar Doğu Turnuvası ile birlikte Ankara’da ilk defa düzenlenen Bayanlar Türkiye Şampiyonası’nda 56 kiloda birinciliği elde eden Perçin, bayanların ilk defa katıldığı Akdeniz Oyunları’nda (Tunus-2001) 51 kiloda gümüş madalya kazanarak adını güreş tarihine yazdırdı. 2005 yılında Macaristan’da yapılan Dünya Şampiyonası’ndan sonra aktif güreş yaşamını noktalayan Nadir Uğrun Perçin, İzmir’de yapılan Üniversite Oyunları’nda Bayan Güreş Milli Takımı’nın antrenörü oldu.

Güreş Federasyonu’nun sözleşmeli olarak antrenörlüğünü yapan Perçin, erkek sporculara da antrenman yaptırdığını belirtti. Bayan güreşinin Türkiye’de geç başladığına değinen Nadir Uğrun Perçin, “1987 yılında dünyada bayan güreşi vardı. Türkiye’de geç başladı. İlk zamanlarda bayanlara garip bakılıyordu. Ancak şimdi bazı konular alışıldı. Türkiye’de bayanların bir tek kulübü yok. Aileleri çocuklarının spor yapması için zor ikna ediyoruz. Bazen günlerce aileleri ikna etmeye çalışıyoruz. Ben sadece bayanlara değil erkeklere de antrenman veriyorum. Amacım Türk güreşine hizmet etmek.” yorumunu yaptı.