Türk hacılar Arafat’a hazırlanıyor

Hacı adaylarının heyecanla beklediği Arafat'a çıkış için geri sayım başladı.

Müzdelife’de vakitleri olmayacağını düşünen bazı Türk hacı adayları, Cemarat’da şeytana atmak için otellerinin bulunduğu yerlerde şimdiden taş toplamaya başladı. Otellerin bulunduğu kayalık alandan taş toplayan hacılara takılan bir görevli, “Müzdelife’de taş kalmamış olacak ki hacılarımız buralardan taş topluyor” diye takılıyor hacı adaylarına. Hacı adayları ise Müzdelife’de fazla kalmayacakları için taş toplamalarının zor olabileceği düşüncesiyle yetkililerin onayı doğrultusunda taş topladıklarını söylüyor. Bir taraftan taş toplayan bir taraftan da taşları nasıl atacağının hesabını yapan hacı adayları büyük günün adeta tatbikatını yapıyor.

Hacıların büyük bir kısmı ise günü dinlenerek geçiriyor. Taş toplamayı Müzdelife’ye bırakan hacılar Arafat’ta vakfe, Mina ve Şeytan taşlama için dinlenerek enerji topluyor.

Yarın sabahtan itibaren Arafat yolu beyazlara bürünecek. Bazı ülkelerin hacıların şimdiden Mina’ya araçlar üzerinde gitmeye başlarken Perşembe günü Türk hacı adayları saat 14.00’den itibaren kafile başkanlarının liderliğinde otobüslerle Arafat’a hareket etmeye başlayacak. 100 bin hacı adayımızın Cuma günü 03.00’e kadar Arafat’a 9.yoldan intikalleri sağlanacak. Hacı adayları burada çadırlara yerleştirilecek.

Cuma günü Arafat’ta adeta küçük bir dünya kurulacak. Dili, ırkı, ten rengi farklı 3 milyonu aşkın Müslüman omuz omuza, Rablerine “Lebbeyk” (buyur) diye seslenecek. Cuma günü öğle ve ikindi namazı birlikte eda edildikten sonra güneşin batışı beklenecek. Ardından Müzdelife’ye geçilip akşam ve yatsı namazı birlikte kılınacak. Burada hacı adayları şeytana atmak için taş toplayacak. Bayramın birinci günü şeytan taşlama süreci başlayacak. Hacılar, kurbanların kesildiği haberini aldıktan sonra tıraş olup ihramdan çıkacak.

Arafat, insanoğlunun doğumunun simgesi olarak görülüyor; hem dünyaya gelişin hem de yeniden dirilişin. Bu sebepten de “Hac, Arafat’ta vakfedir” buyruluyor. İnsanlığın atası Hz. Adem ile Hz. Havva’nın yeryüzünde buluştukları yer burası.

Mekke’ye 20 kilometre uzaklıktaki Arafat dağının eteklerine Hz. Adem, Hint yarımadasından Hz. Havva ise Cidde taraflarından gelmiş. İnsanlık dünyanın dört bir yanına buradan dağılmış. Her yıl farklı ırkları temsilen de milyonlarca Müslüman, “doğduğu” yere geliyor. “Aynı anne ve babadan geldik”, “Hepimiz biriz” mesajı yayılıyor dalga dalga yeryüzüne. Bedenler dünyevi kostümlerden sıyrılıyor; yüzlerde farklı maskeler olmuyor. Teni sadece kefeni andıran beyaz bir bez parçası örtüyor.

Kim amir kim memur, kim zengin kim fakir ayırt etmek imkânsızlaşıyor. Tıpkı güneşin bir mızrak yaklaşacağı mahşer günündeki gibi. Arafat’ta hesap gününün ağırlığıyla omuzlar çökecek, her gözde bir damla yaş olacak. Ne mal, ne para, ne mevki, ne makam ne şöhret. Dillerde ve gönüllerde sadece “O” olacak.

Arafat, bir yönüyle, cennetten çıkarılışın ardından gelen müthiş bir tövbenin sembolü aynı zamanda. Bu sebeple beyaza bürünmüş bu dağın eteklerinde yapılan af taleplerinin güçlü bir anlamı bulunuyor.

Arafat, Mekke’nin 25 kilometre. güneydoğusunda ova görünümünde düz bir alanda kurulu. Doğu, Kuzey ve güneyi dağlarla çevrili. Ortasında Cebel-i Rahme (Rahmet Dağı), batısında Nemire Mescidi bulunuyor. Ağaçlandırılmış doku otoyol ile Müzdelife’ye bağlanmış.

Sağlık ekipleri, yatan hastaları Arafat’a ambulanslarla taşıyacak. Özürlü hacı adayları da hizmet araçlarıyla buraya ulaştırılacak. Arafat’ta 6 adet sağlık ocağı kuruldu. 10 acil yardım ambulansı ise hazır durumda bekletiliyor. Arafat’a çıkışta, Arafat’ta ve Mina’da hacı adaylarına kumanya veriliyor.