Türk halkı ‘insan hakları’ndan habersiz

Bugun Uluslararası Af Örgütü'nün, İnsan hakları Evrensel Beyannamesi'nin kabulünün 60'ıncı yıl dmnümüydü.

Anketin Türk halkının haklarını bilmesi konusunda çizdiği tablo karanlık.

Uluslararası Af Örgütü’nün Türkiye’de 2 bin kişi ile yaptığı ankete katılanların yüzde 63’ü İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni hayatlarında hiç duymamış.

Araştırmaya göre haberi olanların yüzde 81’i ise beyannameyi okumamış.

Bildirgenin “Hiç kimse işkenceye, insanlık dışı muameleye tabi tutulamaz” maddesini bilmeyenlerin oranı yüzde 45 iken, serbest dolaşım hakkından haberi olmayanların oranı ise yüzde 50.

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin yürürlüğe girmesinin üzerinden 60 yıl geçmesine rağmen, anket sonuçlarına göre Türkiye’de bilinirliğin düşük olduğunu ortaya koyuyor.

Kampanya başlatıldı

Uluslararası Af Örgütü ise bu durum karşısında, Türk halkının haklarını öğrenmesi için bir kampanya başlattı.

Kampanya kapsamında okullarda kitapçıklar dağıtılacak, konferanslar düzenlenecek.

Van’dan başlayıp İzmir’e gidecek olan TIR, bölge halkına ve mülteci statüsündekilere insan hakları ile ilgili bilgi aktaracak.

Bu projeyle hedeflenen ise 35 milyon kişiye ulaşmak.

Turgut Tarhanlı: “Bilgisizlik ve sistemin yetersizliği”

Araştırma ile ilgili açıklama yapan Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turgut Tarhanlı, “Bilgisizlik, sistemin yetersizliği, toplumsal duyarlılığın yetersizliği gibi üzerine ciddi ölçüde düşülmesi gereken deşilmesi gereken bir sorunla karşı karşıya kaldığımız sonucunu doğuruyor” dedi.

Zafer Üskül: “İnsan hakları bilinci yükseliyor”

Af Örgütü’nün projesini tanıtmak için düzenlediği toplantıya katılan Meclis İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Zafer Üskül ise anket sonucuna katılmadığını açıkladı.

Türkiye’de insan hakları bilincinin yükseldiğini düşünen Üskül, gerekçe olarak ise Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne yapılan başvuruların binleri bulmasını gösteriyor.

Üskül konuyla ilgili olarak, “Başvuruların artması bir anlamda bilincin yükselmesidir, yapılan başvuruların çoğu ceza ve tutukevi koşullarından kaynaklanıyor, hedefimiz sıfır ihlal” açıklamasında bulundu.