Türk hava sahasına izinsiz giren uçak panik yaptırdı

Irak'ın Musul kentinden 6 Şubat'ta havalanan "Antinon" tipi bir sivil uçağın, Türk hava sahasına izinsiz girmesi Ankara'da gergin anlar yaşanmasına neden oldu.

Ankara’ya inen uçağın etrafında geniş güvenlik önlemleri alınarak, uçaktan kimsenin inmesine müsaade edilmedi ve uçağa kimse yaklaştırılmadı.

Resmi makamlarca yürütülen görüşmeler sonunda uçak, saat 21:00 sıralarında Esenboğa Havalimanı’ndan kalkmak zorunda kaldı. Havaalanında belirsizliğe ve paniğe neden olan uçak daha sonra da yakıt ikmali için Adana’ya yönlendirildi.

Adana Şakirpaşa Havalimanı’nda yakıt ikmali yapan uçağın, daha sonra İran’ın başkenti Tahran’a uçacağını belirterek havalandığı ancak, Tahran’a da gitmediği öğrenildi. Esrarengiz uçağın kimleri taşıdığı, içinde kimlerin bulunduğu ve hangi amaçla uçtuğu konusunda açıklama yapılmadı.

Diğer yandan, Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü konuyla ilgili olarak internet sitesinde bugün bir basın açıklaması yayınladı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Moldova milliyetli AIM Air; AN-26 tip ve ER-AFV tescilli uçak için 06 Şubat 2006 tarihinde Musul -Adana uçuşu için izin almış olmasına rağmen, uçuş parkurunda ve uçak tescilinde, yapmış olduğu değişikliği uçuşun gerçekleşeceği gün Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne bildirdi. Havayolu şirketinin Uçuş parkurunu Bağdat-İstanbul olarak yapma talebinin değerlendirilmesi aşamasında, uçağın Türk hava sahasına izinsiz girdiği, DHMI ATC ünitelerince Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne şifahi olarak iletildi. Bu çerçevede uçak izinsiz olması nedeniyle geldiği uçuş noktasına dönmek üzere geri çevrildi ve takibe alındı. Ancak pilotun yakıt ikmali yapmasını beyan etmesi üzerine, uçuş güvenliği de dikkate alınarak, uçağın Ankara Esenboğa Havaalanına inişine müsaade edildi. Tüm bu olaylar esnasında uçuş ve yer güvenliği Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından kontrol altında tutuldu. Uçağın, daha sonra Adana teknik inişli (yakıt ikmali) olarak, Tahran üzerinden Dubai’ye gitmesine müsaade edildi.”