Türk heyeti ticari işbirliği için İtalya’da

İtalya ile Türkiye arasındaki ticari ilişkileri geliştirme kapsamında özel sektör temsilcilerinden oluşan bir heyet İtalya'da ceşitli temaslarda bulunmak üzere bu ülkeye gitti.

8-10 Mart 2006 tarihlerinde Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun başkanlığında gerçekleştirilecek resmi ziyarette, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler görüşülecek. 2004 yılının Aralık ayında İtalya Devlet Bakanı Adolfo Urso başkanlığındaki heyet, Gaziantep’e gelerek incelemelerde bulunmuştu. Ancak o günden beri somut anlamda İtalyanların Gaziantep’e bir yatırımı olmadı. İlişkiler, karşılıklı görüşmelerle devam ediyor. 1 ay önce İtalya’dan bir grup heyet gelerek Gaziantep’te ziyaretlerde bulunmuştu.

Türk heyetinin bugün başlayan toplantılarda İtalyan özel sektörünün Gaziantep’e yatırım yapmaları konusu da görüşülecek. GTO’dan yapılan açıklamada, iki ülke arasında daha önce imzalanan iyi niyet protokolü çerçevesinde, Türkiye ile İtalya arasında oluşturulan “Ekonomik Faaliyetleri ve Yatırımları İzleme Komitesi’nin II. Toplantısı’na” iştirak edecek olan Türk heyetinin temaslarında Gaziantep’e ortak yatırımlar yapılabilmesi konusunun da gündeme geleceği kaydedildi. Gaziantep Ticaret Odası’ndan konuyla ilgili olarak yapılan açıklama şu şekilde:

“2004 yılında Gaziantep Ticaret Odası’nda gerçekleştirilen “İtalya-Gaziantep Yatırım ve İşbirliği Olanakları” toplantısı ile gündeme gelen İtalya özel sektörü tarafından ilimize yatırım yapılması konusu İtalya temasları sırasında gündeme gelecek önemli konulardandır. Odamız tarafından, Gaziantep’in AB’nin Güneydoğu ayağında önemli bir misyon ve fonksiyonu üstleneceği özellikle vurgulanmaktadır. Ziyarette, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun’un başkanlığındaki Türk heyeti, DEİK tarafından organize edilen Türkiye – İtalya ekonomik ilişkilerini ve Türkiye’nin yatırım konuları ve alanlarını tanıtıcı ‘İş Forumu Toplantısı’na katılacaktır. Ticaret ve Sanayi odaları yetkilileri ile üst düzey bürokratlar ve Türkiye-İtalya İş Konseyi temsilcilerinden oluşan yaklaşık 50 kişilik heyetin ziyaretinde ayrıca, Türkiye – İtalya arasında KOBİ’lerin pazar ekonomisi ve rekabetçi küresel ortamda güçlendirilmesi amacıyla, KOSGEB ve IPI (Institute for Industrial Promotion) arasında işbirliği yapılabilmesi konusunda da görüşmeler yapılacaktır.”