Türk heyetine İsveç’te ‘soykırım’ sürprizi!

İsveç'e bir ziyaret gerçekleştiren TBMM Dışişleri Komisyonu üyesi vekiller, ülkede hazırlanan soykırım yasa tasarısından gazetecilerin sorusu üzerine haberdar oldu.

İsveç’te temaslarda bulunan TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Murat Mercan ve beraberindeki heyet, soykırım sürpriziyle karşılaştı.

İsveçli yetkililerle görüşen Türk heyeti önümüzdeki birkaç hafta içinde parlamentoya sevk edilecek soykırım yasa önerisinin varlığından Türk gazetecilerinin soruları üzerine haberdar oldu.

Sosyal Demokratların soykırım iddiaları konusunda karar aldıklarını hatırlatan Türk gazeteciler, Murat Mercan’a yasa önerisinin parlamentodan geçip geçmeyeceği konusunda nasıl bir izlenim edindiğini sordu.

Mercan, parlamentoya bu konuda bir yasa önerisinin gelme olasılığı bulunmadığını söyledi, ancak İsveç Parlamentosu Dışişleri Komisyonu Başkanı, Türk gazetecileri doğruladı ve “yasa önerisinin en geç bir ay içinde parlamentoda ele alınacağını” söyledi.

Sosyal Demokrat Parti, üç ay önce yapılan kongresinde Ermenilerin, Süryanilerin ve Keldanilerin, Türkler tarafından soykırıma uğratıldığı yönünde iddialar içeren bir öneriyi kabul etmişti.

Türk heyeti öğleden sonraki görüşmelerini tümüyle bu konuya ayırdı ve İsveçli yetkilileri, tasarının geçmesi halinde ilişkilerin zarar göreceği konusunda uyardı.