Türk işçilerin cenazeleri karıştı mı?

Bağdat yakınlarında düşen uçakta hayatını kaybeden yolculardan birinin ailesinin, cenazelerin karıştığını iddia etmesi üzerine Türk işçilerden dördünün mezarı geri açıldı.

Birinci derecede yakınlarının gözetiminde görevliler tarafından açılan mezarlar, doku ve kemik parçası örneği alındıktan sonra yeniden kapatıldı. Cenaze yakınları ise teşhis etmelerine karşın mezarların açılmasına tepki gösterdi. Ölen yolculardan birinin ailesinin, cenazelerin karıştığını iddia ederek, savcılığa müracaat etmesi üzerine Mersin’deki 2 mühendis ile Adana’daki 1 işçi ve Kulak İnşaat Şirketi İcra Kurulu Üyesi İsmail Kulak’ın mezarı açıldı. Adana Cumhuriyet Savcılığı’nın talebi doğrultusunda harekete geçen Mersin cumhuriyet savcısı, makine mühendesi Sebahattin Kesten (55) ile elektrik mühendisi Bülent Durucan’ın (50) ailelerine ulaşarak, onların gözetiminde mezarlarını açtı. Mezarlardan DNA testi için saç örneği alındığı ve örneklerin Adana’ya gönderileceği bildirildi. Kabasakal Mezarlığı’nda 11 Ocak’ta toprağa verilen İsmail Kulak ile Adana Asri Mezarlığı’na defnedilen inşaat işçisi Hüseyin Şahin’in (35) mezarının da açılarak test için örnek alındığı öğrenildi. Örneklerin, Adana Adli Tıp Kurumu’na gönderildiği öğrenildi.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’nce yapılan DNA testi sonucu Bekir Yıldız, Halil Kılıç, Serkan Geyik, Aziz Gelinci ve Ahmet Gezer’in cesetleri de tespit edildi. Yakınlarından alınan kan, kıl ve diğer doku örneklerinin karşılaştırılması sonucu tespit edilen cesetlerden 3’ü, Adana Numune Eğitim, Araştırma ve Uygulama Hastanesi morgundan teslim edildi. Halil Kılıç’ın cenazesi Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesine bağlı Keklikoluk köyüne götürülürken, Aziz Gelinci’nin cenazesi İncirlik beldesi mezarlığında, Ahmet Gezer’in cenazesi ise Buruk Mezarlığı’nda toprağa verildi. Bekir Yıldız ve Serkan Geyik’in cenazeleri henüz teslim alınmadı.

‘Bir Türk’ün cesedi kayıp’ iddiası

Bağdat’ta düşen uçakta hayatını kaybeden Türk yolculardan 1’inin cesedinin Irak’tan getirilmediği ortaya çıktı. Ramazan Altıkulaç ile Rifat Demir’in cesetleri henüz teşhis edilemezken, kalan 2 ceset torbasından sadece bir kişiye ait kemik parçaları çıktı. Yetkililer, Türkiye’ye 33 cesedin getirildiğinin bildirildiğini; ancak yapılan çalışmalar sonucunda 1 cesedin kayıp olduğunun ortaya çıktığını açıkladı. Adana Vali Vekili Mehmet Demir, “Bir kişi tamamen yanarak yok olmuş da olabilir. Adli Tıp ve DNA sonuçlarını görmeden şu an bir şey söylemek mümkün değil.” dedi. Irak’ta düşen ve 28’i Türk, 34 yolcunun yaşamını yitirdiği uçaktan yaralı kurtulan tek kişi olan Abdülkadir Akyüz’ün babası Nezir Akyüz ise kendilerine resmî makamlardan hiçbir bilgi gelmediğini belirterek, “Sağlık durumu hakkında da bilgi verilmiyor.” dedi. Akyüz’ün eşi Vesile Akyüz, “Eşimi görmek istiyorum. Onun yanına gitmek istiyorum. Sağlık durumunu çok merak ediyorum.” diye konuştu. Uçak mürettebatından Moldova, Rusya ve Ukrayna uyruklu 5 kişinin cenazeleri de Çukurova Devlet Hastanesi morgunda teslim alınmayı bekliyor. Öte yandan kazanın ardından Adana’dan Irak’a yapılan uçak seferleri durduruldu. Firmalar daha önce Irak’ta çeşitli sektörlerde çalıştırmak için her hafta 100-150 işçi götürüyordu. Rus yapımı Antonov 26 tipi uçaklarla ilgili bazı kurumların havacılık birimleri de uyarıldı.