Türk işsizlere aşçılık kapısı açılıyor

Almanya'nın Dortmund kentinde EWZ tarafından başlatılan "Eğitim Teşvik Projesi' kapsamında İşsizlik Parası II alan Türkler için bir yıllık aşçılık eğitimi verilecek.

EWZ yöneticilerinden Angelica Erbslöh`nün tanıtımını üstelendiği programa katılanlar arasında DOGİAD Başkanı Ersoy Sam da vardı.

PFAD`ın hedefinin Türk gastronomi alanında meslek eğitiminin artırılmasını sağlamak olduğunu söyleyen Erbslöh, “Dortmund`da iki pilot bölgede bulunan şirketlerle temasa geçilerek bir veya daha fazla meslek eğitimi yeri açmaları için motive edilecekler. Meslek eğitim yeri mümkün kılan şirketler EWZ çalışanları tarafından meslek eğitimi ile ilgili sorularda bireysel olarak desteklenecek. Türk Restoranlarının eskiden olduğu gibi yurtdışından aşçı getiremiyorlar. Nitelikli bir aşçıyı Almanya`da bulamıyorlar. Bu alanda büyük bir açık oluştu ve bunun giderilmesi için Almanya’daki mevcut işsizler ve göçmenlerin eğitimi ile bu açık kapatılacak” diye konuştu.

-PFAD`den kimler faydalanabilecek-

PFAD’ın özellikle yabancı işletmelere yönelik olacağını belirten Erbslöh, “Şirketlerinde kalifiye eleman eğitmek isteyen her müesse bu projeden yararlanabilecek. Proje 01.02.06 tarihinden itibaren 20 kişilik bir grupla ilk öğretim semesterine başlayacak. Katılmak isteyen kişilerin işsiz olup İşsizlik Yardımı II alması yeterli. Eğitim süresi 10 ay okul eğitimi ve 2 ay staj olmakla tam 12 ay sürecek. Eğitim Programının içinde Aşçılık, Müşteriye hizmet anlayışı, Hijyen, mutafak düzeni, EDV gibi Gastronomi alanındaki temel bilgilerde verilecek. Eğitim süresinde maddi yardımda bulunulacak” dedi.
Bu Proje Dormund Çalışma Ajansı tarafından olduğu gibi Avrupa Sosyal Fon tevsiki ile gerçekleşecek. Proje ya katılan kişiler bu kurumlardan maddi destek alabilecekler.