Türk-İş’te genel sekreter Kumlu başkan Kılıç’ı devirdi

Seçimlerde Kumlu, 214 oy alarak başkan oldu. Eski Başkan Salih Kılıç ise 147 oy aldı.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) başkanlığına Mustafa Kumlu seçildi. 361 delegenin oy kullandığı seçimlerde Kumlu, 214 oy alarak başkan oldu. Eski Başkan Salih Kılıç ise 147 oy aldı.

Kumlu, seçimin ardından yaptığı konuşmada “Bu genel kurul herkesin seçimle gelip seçimle gideceğini gösterdi. Türk-İş laik demokratik cumhuriyetin bekçisi olmaya devam edecektir.” dedi. Kumlu’nun listesi delinmezken Türk-İş Genel Sekreterliği’ne Tek Gıda-İş Başkanı Mustafa Türker, Genel Mali Sekreterlik’e Ergun Atalay, Genel Eğitim Sekreterliği’ne ise Nihat Yurdakul getirildi. Kıran kırana geçen yarışta ipi göğüsleyen isim olan Kumlu, Türk-İş’te genel sekreterlik görevini yürütüyordu.

Mustafa Kumlu’nun başkanlığa seçilmesiyle Türk-İş yönetimi, yeniden şekillendi. Seçimlerin çarşaf liste olarak yapılmasına karşın Kumlu’nun listesindeki bütün isimler yönetime girmeyi başardı. Salih Kılıç’ın listesindeki hiçbir isim, Kumlu’nun listesini delemedi. En yüksek oyu ise 243 ile daha önce de genel mali sekreter olarak görev yapan Ergün Atalay aldı. Yeni yönetimde genel sekreterliğe Tek Gıda-İş Başkanı Mustafa Türkel, genel mali sekreterliğe Demir Yol-İş Başkanı Ergün Atalay, genel eğitim sekreterliğine Belediye-İş Başkanı Nihat Yurdakul, genel teşkilatlandırma sekreterliğine Türk Metal Başkan Yardımcısı Pevruh Kavlak seçildi. Türk-İş’in çiçeği burnunda genel başkanı Kumlu, 2003 yılından beri Türk-İş’in genel sekreterlik görevini yürütüyordu. 1974 yılında DSİ 12. Bölge Müdürlüğü’nde işçi olarak çalışmaya başlayan Kumlu, 1977’de Tes-İş Kayseri Şubesi’nde genel sekreterliğe seçildi. Bu görevi 1986 yılına kadar sürdüren Kumlu, 1986’da Kayseri Şube Başkanlığı’na getirildi. Bu görevi sürdürürken 1990’da genel merkez olağanüstü genel kurulunda genel mali sekreterliğe seçildi. Tes-İş’in 7. olağan genel kurulunda genel başkanlığa seçilen Mustafa Kumlu, 12 yıldır bu görevi yürütüyordu. Seçim sonuçlarının belli olmasının ardından Salih Kılıç kısa bir konuşma yaparak yeni başkan Kumlu’yu dinlemeden salondan ayrıldı. Daha sonra kürsüye gelen Kumlu uzun süre ayakta alkışlandı. Herkesin delegenin iradesine saygılı olması gerektiğini ifade eden Mustafa Kumlu, “Türk-İş genel başkanlığı ateşten gömlek. İşimiz zor. Ancak sizin desteğinizle başaramayacağımız hiçbir iş yok.” dedi.