Türk istihbarati istese kus uçurtmaz

AMERIKA - "Insanlarin bir de sürü tarafi vardir. Üç-bes tanesi sokaga dökülünce, öbürleri de hemen ne varmis diye arkasindan gider."

Bana göre, Emniyet, JITEM ve Milli Istihbarat Teskilati istese Türkiye’de kus uçurtmaz.’

Fethullah Gülen, Türkiye’nin Fransa’daki göçmen ayaklanmasindan ibret almasi gerektigini söyledi. Aksiyon dergisine önemli açiklamalarda bulunan Gülen, Türk istihbarat teskilatlarinin daha hassas davranmasi gerektigi bir dönemden geçildigine isaret etti. Gülen, “Emniyet, JITEM, askerî istihbarat ve MIT istese Türkiye’de kus uçurtmaz. Eger onlara sormadan bir kus uçuyorsa vazifede kusur etmislerdir. Onlarin durumlarini bir gözden geçirmek lazimdir. Çünkü baska noktalarda fevkalade hassasiyetlerini de biliyorum.” dedi. Devletin, gücünü vehimler ve hiç olmayacak mevhum seylere kullanmasinin hata olacagina deginen Fethullah Gülen, istihbarat, valiler ve Emniyet teskilatinin iyi çalismasi halinde vaktinde bu isi yapmak isteyen insanlarin derdest edilebilecegini söyledi. Gülen, “Hele birkaç tanesi konusturulunca isin arkasindaki güçler de anlasilir, derin devlete ait seyler de anlasilir.” diye konustu. Gülen, ayrica Fransa’daki olaylari Müslümanlara yapilan zulme ya da basörtüsü yasagina baglamanin yanlis olacagini belirtti.

Yasadigi saglik sorunlari sebebiyle alti yili askin süredir ABD’de ikamet eden Fethullah Gülen, Fransa’daki olaylar gibi benzer meselelere çok dikkatli ve temkinli yaklasilmasi gerektigini belirtti. Gülen, “Belli bir konumda bulunan insanlar çok dikkatli konusmalidir. Bence Paris’te cereyan eden olaylarin Müslümanlikla bir alakasi yoktur.” seklinde konustu. Gülen, Türkiye’nin Güneydogu bölgesinde yasananlara da söyle dikkat çekiyor: “Türkiye’de bir Güneydogu meselesi var. Bugün Güneydogulu pek çok insan büyük sehirlerin varoslarinda yer tutmuslar; fakat ben gelip o varoslara yerlesen insanlarin bütününün o duyguda oldugu kanaatinde degilim. Degisik zamanlarda oralarda yapilan anketlere göre halkin yüzde doksan besi Türk milletinin genelinin ‘hayir’ dedigi seye ayni sekilde ‘hayir’ diyor. Subat Sogugu’nda (STV’de yayinlanan dizi) da ifade edildigi gibi ‘Bu millet bizim milletimiz, bu ülke bizim ülkemiz.’ diyorlar. Fakat, Türkiye’de böyle az buçuk ayri gibi görülen, ya irk olarak ayri gibi görülen veya mezhep olarak ayri gibi görülen, anlayis olarak ayri gibi görülen, inanan inanmayan, Alevi-Sünni, Türk-Kürt, Çerkez-Abaza filan gibi, aslinda karsi karsiya gelmeyi gerektirecek durumlari olmayan bir kisim çok küçük unsurlari aleyhte kullanmak isteyen ve bunun için toplumun içine gizlenenler var. Devletin disinda, böyle hazirlanmis kuvvet var. Devletin resmi birimlerinin disinda bunlar. Terörü çikaran, bir yerde kargasayi çikaran, bas kaldirmayi tetikleyen bunlar.”

Nefretler doruga

ulasmamali

Türkiye’nin Fransa’dan ibret almasi, istihbarat örgütlerinin daha bir hassasiyetle çalismasi ve fitnenin daha yuvasindan çikmadan bastirilmasi gerektigi üzerinde duran Gülen, “Istihbarat iyi çalissa, emniyet, jandarma, JITEM, askeri istihbarat iyi çalissa mutlaka kendilerine düsen seyi yaparlar bunlar.” dedi. Gülen’e göre, Fransa’da oldugu gibi Türkiye’de kinler, nefretler doruga ulasmamistir. Türkiye’de hiçbir vatandas üçüncü, dördüncü sinif vatandas sayilmamistir. Dolayisiyla öyle bir seye sebebiyet verecek faktörlerin hiçbiri yoktur. Herkes demokrasinin nimetlerinden, Cumhuriyet’in nimetlerinden istifade ediyor. Ondan istifade etmeyen bazi kimseler, bazi kimseler için mani olsalar da bu umumi degildir. Bir insani, bir vatandas gibi yasama haklarindan mahrum ederler. Bunu ta’mim edip de o ülkede kini, nefreti körüklemenin alemi yoktur. Bazi kimseler gerekirse kendi öz haklarindan da fedakarlikta bulunarak Türkiye’de huzurun yaninda olmalidirlar. Kitle psikolojisine vurgu yapan Gülen, “Insanlarin bir de sürü tarafi vardir. Üç-bes tanesi sokaga dökülünce, öbürleri de hemen ne varmis diye arkasindan gider. Buna meydan vermemek için bütün istihbarat örgütlerinin tetikte olmasi gerekir. Bana öyle geliyor ki, Emniyet, JITEM ve Milli Istihbarat Teskilati istese Türkiye’de kus uçurtmaz. Ben sahsen bir vatandas olarak gönül koyuyorum vicdanimda. Eger onlara sormadan bir kus uçuyorsa vazifede kusur etmislerdir. Onlarin durumlarini bir gözden geçirmek lazimdir. Çünkü baska noktalarda fevkalade hassasiyetlerini biliyorum ben. Falan ögle yemeginde ne yedi, aksama ne yemegi hazirlaniyor, sabah kahvaltisinda ne kullanacak ona kadar arastirma yapan insanlar Türkiye’de hercümerce sebebiyet verecek hadiseleri bilmiyorlarsa, ben ona bilemiyorlar demeyecegim; teâmî yapiyorlar, görüyor, görmezlikten geliyorlar, diyecegim. Içimden öyle geçiyor ki dislerini siksalar fitneyi, fesadi yuvasinda bogarlar, Allah’in izni ve inayetiyle.” dedi.