Türk kadınına büyük ayıp!

Polis kayıtlarına göre, geçen yıl şiddete maruz kalan kadın sayısı, bir önceki yıla göre yüzde 76 arttı.

Söz konusu dönemde 72 bin 643 kadın şiddet mağduru oldu, bunlardan 842’si hayatını kaybetti.

Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı’nın hazırladığı “2006 Yılı Faaliyet Raporu”, kadına karşı şiddetteki tırmanışın korkunç boyutunu gözler önüne serdi. Rapora göre, geçen yıl 72 bin 643 kadın şiddet suçlarından mağdur oldu. Bunlardan 842’si cinayete kurban gitti, yaralanan kadın sayısı 9 bin 317 oldu. Geçen yıl darp edilen kadın sayısı polis kayıtlarına 22 bin 884 olarak yansıdı. 5 bin 972 kadın kaçırılırken, tehdide maruz kalan kadın sayısı 9 bin 675’e ulaştı. Aile içi şiddete maruz kalan kadın sayısı 14 bin 989 olarak Emniyet kayıtlarına geçti.

BİN 113 KADINA TECAVÜZ EDİLDİ

Emniyet verilerine göre, cinsel suça maruz kalan kadınların sayısında da artış var. Buna göre, bin 113 kadın tecavüze uğradı, “ırzına tasaddi” edilen kadın sayısı 872’ye oldu. Evlenme vaadiyle kızlığını kaybedenlerin sayısı ise kayıtlarda 281 olarak yer aldı. Fuhşa teşvik edilen ve kadın ticaretine maruz kalan kadınların sayısı 380 olarak kayıtlara geçti. 2006 yılında şiddete maruz kalan kadınlardan 11 bin 2’sinin 18 ve altındaki yaş grubunda, 2005 yılında ise şiddete maruz kalan kadınların 7 bin 231’i 18 ve altı yaş grubunda yer alıyor.

SON KURBAN AYŞE OLDU

Töre cinayetlerinin son kurbanı, Bursa’nın Orhangazi ilçesinde yaşayan 20 yaşındaki Ayşe Aktaş oldu. Eşiyle sorun yaşadığı öğrenilen Ayşe Aktaş (20), evini terk ederek ailesinin oturduğu Muradiye Mahallesi Endüstri Meslek Lisesi Caddesi’ndeki evlerine geldi. Yaklaşık 10 gün burada kalan Aktaş, annesi Gülbahar K. ve babası Halil K’nin da evde olduğu sırada, 15 yaşındaki kardeşi Osman K’nin elindeki av tüfeğinden çıkan “domuz kurşunu” ile ağır yaralandı. İhbar üzerine gelen sağlık ekiplerinin hastaneye kaldırmak istediği genç kadın, yolda hayatını kaybetti. Gözaltına alınan Osman K’nin ifadesinde, ablasının başka bir erkekle ilişkisi olduğunu, bunu anne ve babasının öğrendiğini, ailesinin namusunu temizlemek için ablasını kendisinin öldürdüğünü söylediği öğrenildi.

HAMİLE KADINA KOCA DAYAĞI

Adana’da 3 aylık hamile bir kadın, haber vermeden babasının evine gittiği gerekçesiyle kocası tarafından öldüresiye dövüldü. Gülbahçe Mahallesi’nde meydana gelen olayda, iddiaya göre, evli ve 3 çocuk babası A.S. (24), 8 ay önce komşularının 20 yaşındaki kızları Ö.L’yi kaçırdı. 3 aylık hamile olan Ö.L., önceki gün ailesini görmek için kaynanası ve görümcesiyle birlikte babasının evine gitti. Eşinin kendisinden izinsiz babaevine gittiğini öğrenen A.S., ormanlık alana götürdüğü genç kadını taş ve yumrukla feci şekilde dövdü. Başından, yüzünden, sırtından, kol ve bacaklarından aldığı darbelerle ağır yaralanan talihsiz anne adayı, hastanede tedavi altına alındı.