Türk kaptan tekne kontrolünü kaçağa verdi

Türk kaptanın kıyıdan 200 metre açıldıktan sonra teknenin kontrolünü bir kaçağa verdiği ve tekneden ayrıldığı da öğrenildi.

Arama çalışmaları olayın ikinci gününde Sahil Güvenlik Komutanlığı’na ait bir helikopter, bir bot, Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birlikleri’ne ait iki zodiak botun yanı sıra, Sığacık Limanı’ndaki balıkçı tekneleriyle yeniden başladı.

Çalışmalarda toplam 160 kişi görev aldı.

Dün son bulunan cesedin kıyıdan 3 mil açıkta olması nedeniyle bugün arama sahasının daha da genişletildiği açıklandı.

Arama kurtarma çalışmaları sonucu şu ana kadar 46 kişinin cesedine ulaşıldı. Kurtarılan 6 kişinin de durumunun iyi olduğu belirtildi.

Geçtiğimiz pazar günü Sığacık Körfezi’nden Yunan adalarına geçmek açılan Filistin, Somali ve Irak uyruklu kaçakları taşıyan tekne fırtına nedeniyle batmıştı.

“Tekneye bir Türk bindirmiş”

Bu arada, kurtarılanların ifadelerine göre, tekne denize açıldıktan bir süre sonra, kaçışı organize eden Türk, dümeni bir kaçağa verip, “Hiç kırmadan giderseniz iki saat sonra Sisam’da olacaksınız” dedi ve denize atlayarak kaçtı.

Kurtulan kaçaklardan Filistinli Mustafa Kamil, “Küçük gruplar halinde toplandık. Bu nedenle gruplar birbirini tanımıyordu. Teknede içiçe oturmuştuk. Birden bağırışlar ve panik yaşandı. Teknenin neden ve nasıl battığını göremedim” dedi.

Savcı Şahin: “Soruşturma devam ediyor”

Seferihisar Başsavcısı Mehmet Şahin de olayla ilgili olarak, “Dün bulunun 43 cesedin otopsisini yaptık. Bugün de 3 ceset çıktı. Ölü muayenesini yapıyoruz. Üzerlerinden kimlik çıkmadığı için kimliklerini tespit edemiyoruz. Sağ kurtarılan 6 kişi Filistinli olduklarını söyledi” dedi.

Şahin ayrıca, “Soruşturma her boyutuyla devam ediyor. Bu arada dünkü ceset sayısındaki rakam karışıklığını gidermek amacıyla çıkarılan tüm cesetler Sığacık Yat Limanı’ndaki Sahil Güvenlik Botu’na getiriliyor” diye konuştu.