Türk kebabı Çin’i de fetih etti

Türkiye'nin futbolu, hamamı, döneri derken şimdi de şiş kebabı Çin'e girdi.

Bu mekanların önde geleni de Chengdu Baihuatan Parkı. Her gün binlerce kişinin ziyaret ettiği Chengdu Baihuatan Parkı doğası, mimarisi ve Türk kebaplarıyla meşhur.
Parkı gezmeye gelen halk şiş kebabın kokusuyla tanışıyor. Kokular parkta satış yapan 3 ayrı mekandan yükseliyor. İşlerin çok iyi olmasından dolayı 10 metrekarelik alanda 3 adet Türk şiş kebabı mekanı kurulmuş. Mekanlardan birisi şişleri yağda kızarttıktan sonra döner fırına koyuyor. Halk da yağda kızarmış ve Çin usulüne göre soslara bandırılmış bu şişleri büyük bir zevkle yiyor. Diğer bir satış birimi de şişleri özel kızartma makinesinde pişirerek servise sunuyor.

Yaşlısından gencine herkesin rağbet ettiği şiş kebabı acıyı çok seven bu halkının beğenisini kazanmış. Şiş kebabını satan dükkan sahipleri işlerin çok iyi olduğunu söylüyor. Halkın Türk kebabına ilgi göstermesi satıcıların tabelalarına “Hakiki Türk Şiş Kebabı” gibi ifadeler yazmaya sevk etmiş.

Türkiye, Galatasaray’ın UEFA kupasını kazanmasına kadar Çinliler tarafından pek bilinmiyordu. Ancak Türkiye’nin 2002 Dünya Futbol Şampiyonasında Çin ile aynı gruba düşmesi ve ardından dünya üçüncüsü olması Çinlilerin Türkiye’yi daha da yakından tanımasına neden olmuştu.

Geçtiğimiz yıllarda Türk dönerini Çinlilerin beğenisini kazanmış ve büyük kabul görmüştü. Bugün Çin’in hemen her şehirdeki park ve merkezi alışveriş yerlerinde “Türk döneri” tabelası asılı irili ufaklı dükkanlar kendini gösteriyor.