Türk Kızılayı’nın deposundan çadırları çaldı parasıyla alem yaptılar

Kocaeli İzmit'te, Türk Kızılayı'na ait depoda bulunan yaklaşık 1 milyon lira değerinde çadır ve çadır malzemelerini çalarak hurdacılara sattıkları iddia edilen 10 kişi gözaltına alındı.

Kocaeli İzmit’te, Türk Kızılayı’na ait depoda bulunan yaklaşık 1 milyon lira değerinde çadır ve çadır malzemelerini çalarak hurdacılara sattıkları iddia edilen 10 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin ifadelerinde iddialara kabul ettikleri ve kazandıkları parayı alemde yediklerini söyledikleri öğrenildi.

    Geçen cuma günü, İzmit İnterteks Uluslararası Fuar Alanı’nda bulunan Yerel Afet Müdahale ve Lojistik Merkezi’ndeki yaklaşık 200 bin lira değerinde olduğu belirtilen bazı çadır, battaniye ve yardım malzemeleri kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından çalındı. Türk Kızılayı yetkililerinin durumu bildirmesi üzerine Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Hırsızlık Büro ekipleri harekete geçti. Ekipler yaptıkları çalışma sonucu, Kızılay’da şoför olarak çalışan ve zaman zaman şube başkanının şoförlüğüne yapan Yakup Ş.(24) isimli şahıs ile kendisi ile birlikte kamyon ve depo kiralayıp çaldıkları malzemeleri taşımaları için işçi tutan Emre G.(26), Olcay Ç.(25) ve Mustafa D.(23) isimli şahıslara ulaştı.

    Ekipler, şahısların Kızılay deposundan çadırları çalmak amacıyla vardiyalı işçi çalıştırdığı, hırsızlığın anlaşılmaması için çadırların bulunduğu depoda önlerden ve çevresinden değil ortasından aldıkları, çalıntı çadır ve çadır demirlerini kiraladıkları kamyona yükleyerek tuttukları depoya götürüp sakladıklarını belirledi. Şahısların daha sonra da buradan malzemeleri alarak İstanbul ve Sakarya’da bulunan hurdacılara sattıkları tespit edildi.

    ALEM YAPMIŞLAR

    Şahısları belirleyen polis, operasyon için düğmeye bastı. Lider Yakup Ş., Emre G.(26), Olcay Ç.(25), Mustafa D.(23) ile işçi gibi çalıştırıldıklarını hırsızlık yapıldığını bilmediklerini iddia eden Gökhan U.(28), Tugay Ö.(23), Adem S.(22), Ali Ö.(25). Abdulkadir Y.(23) ve Erkan K.(19) isimli şahısları gözaltına alındı. Olayla ilgili yakalanan lider Yakup Ş., Emre G., Olcay Ç. ve Mustafa D. isimli şahısların suçlarını itiraf ettikleri, bu işten yaklaşık 20 bin liralık kazanç sağladıkları, bunu da alemlerde yediklerini söyledikleri iddia edildi.

    Şahısların yakalanmamak için depoya ait güvenlik kamera görüntülerinin bulunduğu hard diski alıp Kuruçeşme Mahallesi’nde parçaladıklarını söylemeleri üzerine polis ekipleri bölgede incelemelerde bulunup hard diske ulaştı.

    Olayla ilgili olarak Kızılay yetkilileri fazla bilgi vermezken, 15 kişilik bir heyetin depoda zarar tespiti yapmaya çalıştığı öğrenildi.

    Öte yandan olaylarla ilgili olarak gözaltına alınan 10 kişi akşam saatlerinde adli mercilere sevk edildi.