Türk koleji ‘Ukrayna’nın en iyi okulu’ seçildi

Türk müteşebbisler tarafından Ukrayna'ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti'nde açılan Uluslararası Simferepol Koleji, ülkenin en iyi 100 okulu yarışmasında birinci oldu.

Ukrayna genelinde 9 dalda yapılan yarışmaya bin 881 okul katıldı. Finale kalan 380 kuruluş en iyi okul unvanını kazandı. Simferepol okulu ise yarışmaya katıldığı ‘Eğitim Araştırmaları’ dalında 81 eğitim kurumu içinde birinci oldu.

Zorlu yarışmanın ödül töreni, Ukrayna’nın başkenti Kiev’deki öğretmen evinde gerçekleşti. Törene, Ukrayna’nın dört bir yanından yarışmalara katılarak derece alan okulların idarecileri ve basın mensupları katıldı. Törende, Uluslararası Simferepol Okulu’nun Müdiresi Galina Grişienko başarı belgesini meslektaşlarının alkışları arasında aldı. Yeni kurulan bir okul oldukları için yarışmada ödül almayı beklemediklerini anlatan Galina Grişienko, “Bu ödül okulumuz için büyük bir zafer.” dedi.

Bu tür yarışmaları genelde köklü ve eğitimde daha tecrübeli olan okulların kazandığını dile getiren Grişienko, “Okulumuzun bize özgü eğitim araç-gereçleri ve farklı bir eğitim anlayışı var. Ancak bu başarıyı kazanmamızda Kırım basınında hakkımızda çıkan olumlu haberlerin etkisi olduğunu söyleyebilirim.” dedi. Okulun 3. sınıf öğretmenlerinden Elmas Bekirova, Türk okulunun Simferopol şehrinde bulunan en iyi okul olduğunu söylüyor. “Eğitimde Yeni Teknolojiler” adlı firma tarafından açılan okul, 2003 yılında eğitim-öğretim hayatına başladı. Anaokulu da bulunan okulda eğitim dili Rusça ve Ukraynaca. Okulda bu dillere ek olarak Türkçe, İngilizce, Kırım Tatarcası ve Fransızca da öğretiliyor. Okul kuruluşunun 3. yılında gerek yerel ve gerekse ülke çapında gerçekleştirilen olimpiyatlarda birçok başarı elde etmişti. Türk okulu, ayrıca Türkiye’de düzenlenen Uluslararası Çevre Proje Olimpiyatı’ndan (INEPO) bronz madalya kazanmıştı.