Türk konvoyuna yapılan saldırıyı Taliban üstlendi

Şiddet eylemlerine sık sık sahne olan Kabil'de ilk kez bir bombalı saldırının ardından hedef noktaya ateş açıldı.

Afganistan'da Türk konvoyuna düzenlenen saldırıda yaralanan Türkün, Türkiye'nin Vardak'ta kurduğu il imar ekibinin sivil direktörü Hakan Abacı'nın koruması olduğu öğrenildi.

Kabil'deki Türk Büyükelçiliği kaynakları, konvoyun bugün saat 08.00 dolaylarında Vardak'a gitmek üzere Kabil'den çıkarken Kampani semtinde intihar saldırısının hedefi olduğunu bildirdiler.

Saldırının ardından, araçların üzerine ateş açıldığını da doğrulayan kaynaklar, yaralanan koruma görevlisinin tedavi altına alındığını ve durumun iyi olduğunu ifade ettiler.

Saldırıda araçlardan birinin tahrip olduğu kaydedildi.

Afgan yetkililer, saldırıyı Taliban'ın üstlendiğini söylediler.

Şiddet eylemlerine sık sık sahne olan Kabil'de ilk kez bir bombalı saldırının ardından hedef alınan noktaya ateş açıldı.

GÜL: ''ÇOK ŞÜKÜR Kİ ÖZEL HAREKAT BİRLİKLERİMİZ BÖYLE BİR SALDIRI TEŞEBBÜSÜNÜ DAHA ÖNCEDEN FARK ETMİŞLER''

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Afganistan'ın başkenti Kabil'in batısında Türk konvoyunu hedef alan bombalı intihar saldırısına ilişkin, ''Çok şükür ki özel harekat birliklerimiz böyle bir saldırı teşebbüsünü daha önceden fark etmişler'' dedi.

Bakan Gül, seçim çalışmaları nedeniyle geldiği Kayseri'de, saldırıya ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye olarak Afgan halkına çeşitli alanlarda yardımlarda bulunduklarını söyledi.

Afganistan'da yaptırdıkları hastanelerde 800 bin Afganlının tedavi gördüğünü, inşa edip Afgan hükümetine teslim ettikleri okullarda 45 bin öğrencinin eğitim gördüğünü belirten Bakan Gül, Afganistan'ın bazı bölgelerinde bölgesel kalkınma çalışması yaptıklarını da kaydetti.

Özel Harekat birliklerinin Afganistan'da ''cansiparane'' görev yaptıklarını ifade eden Gül, şöyle konuştu:

''Heyetimize maalesef bir intihar saldırısı oldu. Özel Harekat birliklerimiz orada gerçekten cansiperane görev yapıyorlar. Ben gittiğimde de büyük bir özveriyle çalışmışlardı. Ben gittiğim gün ABD Başkan Yardımcısı Cheney de oradaydı ve intihar saldırısında 20 kişi öldü. Biz ise o gün bütün Kabil'i dolaşmıştık. Çok şükür ki Özel Harekat birliklerimiz böyle bir saldırı teşebbüsünü daha önceden fark etmişler ve erken önlediler. Bir güvenlik görevlimizin yarası var. O da çok ciddi hayati bir yara değil. Çok şükür böyle atlatıldı. Bunlar zor işler. Dünyanın her tarafında var. Ya Afganistan ile Türkiye arasında tarihin derinliklerine dayanan dostluktan vazgeçeceksiniz, oradaki kardeşlerinize yardım etmeyeceksiniz ya da çalışmalara devam edeceksiniz.''

-RIZA ALTUN'UN IRAK'A KAÇMASI-

Fransa'da tutuksuz yargılanan, terör örgütü PKK'nın Avrupa'daki elebaşılarından Rıza Altun'un Irak'ın kuzeyine kaçtığının hatırlatılması üzerine Gül, şöyle konuştu:

''Bununla ilgili bugün Avusturya Büyükelçisini davet edip, Avusturya nezdinde bu kınanacak. Çünkü Interpol tarafından aranan bir teröristin bu şekilde kendi topraklarından geçmesine zaten müsaade etmemeleri lazım. Bir de uçağa binmesi, uçakla bir ülkeden başka bir ülkeye transfer edilmesi kabul edilebilecek bir husus değil.''