Türk kültürünü baklava ile taniyacaklar

ANTALYA - Festival Çarsisi Kalkindirma ve Yasatma Dernegi ile Antalya Kültürlerarasi Diyalog Merkezi isbirligi ile sehre gelen misafirlere Türk kültür ve ananeleri anlatilacak.

Dernek, diyalogun meyvesi olarak da baklavayi sembol seçecek.

Dernek yetkilileri yaptiklari açiklamada, “Her zaman alis veris yaptigimiz bu insanlara, almadan bir seylerin de verilebilecegini gösterecegiz. Bayramda kültürlerin kaynasmasini özel paketlerde hazirlatacagimiz baklava ikramlari ile pekistirecegiz.” dedi.

Türkiye’ye gelen turistlerin sadece deniz, kum ve günesten yararlanarak, Türk kültürü hakkinda bilgi edinmeden ülkelerine geri dönmesi bazi dernekleri harekete geçirdi. Türkiye’ye gelen yabanci misafirlerin sadece alis veris yapip ülkelerine gitmeleri yeterli bulmayan iki dernek birleserek Diyalogun Meyvesi adiyla bir uygulamaya imza atiyor. Bu yil 7.5 milyon turiste ev sahipligi yapmaya hazirlanan Antalya’da ilk çalismasini yapacak dernekler, Ramazan Bayrami için bir dizi etkinlikler düzenledi.

Festival Çarsisi Kalkindirma ve Yasatma Dernegi ile Antalya Kültürlerarasi Diyalog Merkezi danismanliginda hayata geçirilecek Diyalogun Meyvesi etkinligi hakkinda bilgi veren Diyalog Merkezi Genel Sekreteri Erdogan Çigdem, sehre gelen turistlerin sadece alis veris yapip güneslendikten sonra buradan ayrildigina isaret etti. Çalismanin bir ayda bin turistin ziyaret ettigi Festival Çarsisi’nda hayata geçirilecegini anlatan Çigdem, bu sekilde gelen turistlere Türklerin almadan verme kültürünü anlatmayi düsündüklerini belirtti.

“KUTLADIGIMIZ GÜNLERIN YABANCILAR TARAFINDAN DA BILINMESINI ISTIYORUZ”

Çigdem, “Ramazan ayinda insanlarda en fazla öne çikan duygu paylasmadir. Bu ayin sonunda gelen Ramazan Bayrami ise, mutluluk ve sevinçlerin zirveye çiktigi gündür. Biz bu anlamli günleri bir sölen havasinda kutlamak ve yabancilar tarafindan da bu günlerin bilinmesini saglamak istiyoruz. Insanlarin kucaklastigi bu günleri yapacagimiz kucaklasma ile yabanci misafirlerimizle paylasmak istiyoruz. Bayram bittikten sonra turistler artik mal alinca mutlu olmakla kalmayacak, bu ülke insanlari taniyip, (Türkler almadan da verebiliyorlar) diyebilecekler.” dedi.

Festival Çarsisi’nda Ramazan bayrami süresince gerçeklestirilecek etkinliklerde Diyalogun Meyvesi’ne sembol olarak baklavayi seçtiklerini ifade eden Erdogan Çigdem, bu ikramla insanlarin kendilerine deger verildigini anlayacagini vurguladi. Bununla birlikte 4 ayri dilde Ramazan Bayrami’nin önemini ifade eden kartpostal hazirlanacagini da söyleyen Çigdem, bayram boyunca ayrica mehter, folklor ve sema gösterilerinin de yapilacagini kaydetti.

Gerçeklestirilecek etkinlikler için 20 turizm acentasina davetiye gönderdiklerini aktaran Erdogan Çimen, etkinligin finansmanini çarsi esnafinin sagladigini açikladi.

Festival Çarsisi Kalkindirma ve Yasatma Dernegi Baskani Ahmet Sökmen ise, çarsisinin bu etkinlikle sahip oldugu imajina yenisini ekleyecegini söyledi. Çarsinin her ay en az bin yabanci misafir tarafindan gezildigini ifade eden Sökmen, “Hem çarsisinin hem de ülkenin tanitimi için büyük önem arz eden böyle bir etkinlikte bulunmak bütün esnafi mutlu etti. Umarim bu etkinlikten yabanci misafirlerde mutlu olacak.” diye konustu.