Türk Manas Üniversitesi’ne 2006 yılı için 18 milyon dolar ödenek

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te 1995 yılında devrik lider Askar Akayev ve Türkiye'nin 9.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in girişimiyle kurulan Kırgızistan - Türkiye Manas Üniversitesi'nin (KTMÜ) mütevelli heyeti yeniden oluşturuldu.

Kırgızistan tarafından Başbakan Feliks Kulov, Eğitim Bakanı Nurulu Dosbol, Bişkek Belediyesi Başkanı Arstanbek Nogoyev ve Genel Sekreter Dastan Sarıgulov, Türkiye tarafından ise Maliye Bakanlığı Müsteşarı Hasan Basri Aktan, Yükseköğretim Denetleme Kurulu Başkanı Hüseyin Çevikbaş, Yükseköğretim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ömer Faruk Barıtel, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. O. Celal Göle üyeliğindeki mütevelli heyetinin ilk toplantısı gerçekleşti.

Manas Üniversitesi’nin yeni mütevelli heyetinin ilk toplantısında 2006 yılının bütçesi ele alındı. Türkiye tarafından üniversitenin yeni binaları ve gerekli malzemeleri, okutman ve üniversite görevlilerinin maaşlarına zam yapma gibi tüm mali işler için 2006’da 18 milyon dolar ödenek ayrılcak. 18 milyon doların 5,5 milyonu 520 kişilik yerli bir öğrenci yurdunun kurulmasına, 4,6 milyon doları ise kampüs bünyesinde yeni yemekhanenin inşaatına, 2,2 milyon doları kapalı spor salonunun inşaatına, 140 bin dolar da sulama ve ağaçlandırma çalışmalarına ayrıldı.

Heyet toplantısından sonra basın açıklamasında konuşan Mütevelli Heyeti Başkanı Hasan Basri Aktan “Amacımız KTMÜ’nün bu bölgede örnek eğitim merkezine dönüştürülmesidir. Üniversite eğitim hayatına 10 yıl önce başladı. 2006’daki bütçemizle yeni binaları kurmanın yanı sıra akademik personellerimizin çalışmasına uygun şartları sağlamak amacını da göz önünde bulundurduk” dedi.

Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi’nde binden fazla öğrenci Kırgızca, Türkçe, İngilizce ve Rusça eğitim almaktadır.