‘Türk milletini tanımayanlar Çanakkale’ye baksın’

Çanakkale Zaferi'nin 91. yıldönümü törenlerine katılan Başbakan Erdoğan, "Şehitlerimizin yattığı mekanlar ülkemizin siperleridir." dedi.

Çanakkale Zaferi’nin 91. yıldönümü törenlerle kutlandı. Gelibolu’daki resmi törenlere katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 5bakan, askeri ve resmi erkanla vatandaşların katıldığı tören yoğun yağışa rağmen gerçekleştirildi. Gelibolu Yarımadası’nın burnundaki Şehitler Abidesi’ne helikopterle gelen Başbakan Erdoğan, şehitlikleri ziyaret edip ve vatandaşlarla selamlaşarak tören alanına geldi.

Başbakan Erdoğan, Şehitler Abidesi önünde gerçekleştirilen alanda bir konuşma yaptı. Çanakkale şehitleri ve kahramanlarının aziz hatırasını hasret ve minnetle yad ettiğini vurgulayan Erdoğan, “Bu topraklar insanlık tarihinin en büyük istiklal mücadelesine şahitlik etmiş, mübarek kutlu topraklardır. Milletimizin neredeyse bir neslini kurban verdiğimiz aziz vatan topraklarıdır. Her sene 18 Mart’ta Çanakkale’de milletimizin tarihindeki bir önemli şanlı sayfayı satır satır okumak için burada toplanıyoruz. Bu büyük kahramanlık destanının üstünden tam 91 yıl geçmiş ancak bu 91 yıl içerisinde yüreklerimizdeki Çanakkale meşalesi hiç eksik olmamış, hiç sönmemiştir.” dedi.

EN BÜYÜK SERVETİMİZ İSTİKLALİMİZ VE HÜRRİYETİMİZ

Sözlerine Türk milletinin savaşlar ve siyasal hakimiyetlerin sürdüğü bir dünyada istiklal kavramının kıymetini en iyi bilen milletlerden biri olduğunu hatırlatarak sürdüren Erdoğan, “Bugün hala tertemiz kalmamızı bu yüksek ruha borçluyuz. Bugün hepimiz çok iyi biliyoruz ki, en büyük servetimiz temel varlığmıız bu ülkemizin istiklali ve insanlarımızın hürriyetidir.” değerlendirmesi yaptı.

Yeni bir geleceğe ilerlerlerken, geçmişten alınan bu aziz ve kutlu emaneti yarınlara taşımak konusunda asla zaafiyet gösterilmeyeceğinin altını çizen Erdoğan, zor bir coğrafya ve zamanda yaşadığımızı, günümüzde istiklal mücadelesinin emek, alınteri, bilgi, donanım ve yatırımla verildiğini kaydetti.

Erdoğan, Türkiye’nin bugün ekonomik olarak kendi ayakları üstünde duracak güven ve dirayet kavuştuğunu vurguladı. Bunu daha ileriye götürmek, muasır medeniyetler seviyesinin de ötesine götürmek için çalıştıklarını anlatan Başbakan Erdoğan, milletin mutluluğu ve müreffehliğini gerçekleştirme hayaliyle gece gündüz uğraştıklarını belirtti.

ÖLÜME DEĞİL, CENNETE GİTTİLER

Geçmişte verilen istiklal mücadelesini kavramadan günümüzdeki istiklal mücadelesinde başarılı olunamayacağını hatırlatan Erdoğan şunları söyledi: “Tarih boyunca gösterdiğimiz kahramanlık ruhuna bir örnek daha eklediğimiz bu büyük zafer, nasıl tek yürek, tek nefes, tek bilek olduğumuzu gösteren aziz bir hatıra olarak daima hafızalarımızdaki tazeleğini korumuştur, koruyacaktır. Bu ülkede şehitlerimizin yattığı mekanlar ülkemizin siperleridir.”

Başbakan Erdoğan konuşmasını Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Conkbayırı’nda söylediği ve Çanakkale zaferinin nasıl kazandığını anlatan sözlerini hatırlatarak sürdürdü: “…Okuma bilenler ellerinde Kuranı Kerim cennete giriyor, cennete girmeye hazırlanıyor. Bilmeyenler kelimei şahadet getirerek bekliyorlar. Bu Türk askerlerindeki ruh kuvvetini gösteren şayanı hayret ve tebrik misalidir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale mücadelesini kazandıran bu yüksek ruh halidir.”

Atatürk’ün “Ben size ölmeyi emrediyorum” sözlerini söylerken, emrindeki askerlerin bu müjdeyle buluştuğunu kaydeden Erdoğan, “Onların siperlerinin ve mezarların yanıbaşında dostluk için birleşen ellerimizi bir kez daha sıkıca kenetliyoruz.” dedi.

TÜRK MİLLETİNİ TANIMAYANLAR YA İSTİKLAL YA ÖLÜM SESLERİNE KULAK VERSİN

83 yıldır dimdik ayakta duran Cumhuriyetin yeni nesilleri olarak miras bırakılan mücadele ruhunu heyacan ve sadakatle taşıdıklarını ifade eden Erdoğan,sözlerini şöyle tamamladı: “Burada yatan şehitlerimiz bize çok büyük sorumluluk ve çok değerli bir miras bırakmıştır. Emaneti kimden aldığımızı çok iyi biliyoruz. Bunu taşımanın hassasiyetini de iyi biliyoruz. Dikkatimizi kaybetmek, yılgınlığa yorgunluğa düşmek gibi bir hakkımız olmadığını da iyi biliyoruz. Hedefimizi buna göre hazırlanıyoruz. Biliyoruz ki, önümüzdeki yol ne kadar uzun olursa olsun, bu yola yetecek gücümüz, sabrımız ve irademiz vardır. Türk milletinin varolma iradesine, büyük istiklal aşkına daha önce şahit olmayanlar, belki Çanakkale tepelerinde rüzgar estikçe yükselen şehit seslerine kulak vermelidirler. Bu sesler şunu haykırmaktadır. Ya istiklal, ya ölüm.”

Törenlere; Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Sanayii ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Devlet Bakanı Beşir Atalay, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Bayındırlık Bakanı Faruk Özak, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Yener Karahanoğlu, Çanakkale Valisi Orhan Kırlı, CHP Grup Başkan Vekili Kemal Anadol, AK Parti Grup Başkan Vekili Eyüp Fatsa, Milletvekilleri, askeri ve mülkü erkan ile vatandaşlar katıldı.

Yoğun yağışa rağmen vatandaşların törenlere ilgisi büyük olurken, asker kanadının geçen seneki törenlerin aksine üst düzey katılım gerçekleşmedi. Geçen yıl yapılan 90. yıl törenlerine Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ve komuta kademesi büyük ilgi göstermişti.

Yağış ve elverişsiz hava şartları nedeniyle birçok vatandaş otobüs ve araçlarıyla Behramlı- Anıttepe arasında yolda kaldı. Yabancı misyon temsilcilerinden de katılım gözlenmedi.