Türk mucidin 1 litre ile 100 km hesabı

Çanakkale'li mucit geliştirdiği sistemle hem sağlıklı yaşamı hem de tasarrufu bir arada sunuyor.

Çanakkale’de, bir bisikletçi yurt dışından ithal edilen tek silindirli motoru monte ettiği bisikleti, motorlu bisiklet haline dönüştürdü.

Kentte yaklaşık 50 yıldır bisiklet tamiri ve yedek parça satışıyla uğraşan Uğur Digan, bisikletlerde uygulanan buna benzer bir sistemin ABD’de oldukça yaygın kullanıldığını söyledi.

İnternette araştırma yaptığı sırada, Türkiye’den bir firmanın bu ekipmanı Hong Kong’dan ithal ettiğini öğrenince, söz konusu firma yetkilileriyle irtibata geçtiğini belirten Digan, yaptığı görüşmeler sonunda firmanın Çanakkale bölge bayiliğini aldığını ifade etti.

Geçen hafta kendisine gönderilen örnek motoru bir bisiklete monte ettiğini ve kent içinde gezmeye çıktığında büyük ilgi gördüğünü anlatan Digan, ”Bu ekipmanı herhangi bir bisiklete monte edebiliyoruz. İşlem sırasında da bisikletin hiç bir özelliği kaybolmuyor” dedi.

Bisikleti olan bir kişiye sistemin yaklaşık 450 TL’ye mal olacağını, bisiklete montajlı olarak istendiği takdirde ise 600-650 TL arasında bir fiyat ortaya çıktığına işaret eden Digan, ”Sistemin deposunun hacmi 1.5 litre benzin alıyor. Gerçi tam olarak test etmedim ama bir depo benzinle yaklaşık 100 kilometre gidilebileceğimi düşünüyorum” diye konuştu.

Digan, sistemin işleyişi hakkında şu bilgileri verdi:

”Bisiklette frenlerin haricinde direksiyona monte edilen bir debriyaj kolu var. Vitesli motosiklet kullanan herkes bunu rahatlıkla kullanabilir. Vitesli motosiklet kullanmayan kişi ise 10-15 dakikada öğrenebilir. Bu debriyaj kolu, sistemi bisikletten ayırıyor. Canınız istediği zaman sistemi devre dışı bırakıp, bisikletinizi pedal çevirip rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Yolda giderken pedal çevirmekten çok yorulduğunuz anda sistemi devreye sokup, motor yardımıyla yolunuza devam edebiliyorsunuz.”

Sistemdeki motorun, motosikletlerinkinden daha küçük ve 48 cc’lik tek silindir motor hacmine sahip olduğunu anlatan Digan, bisikletle çok fazla hız yapılamadığını, saatte ortalama 25-30 kilometre hıza ulaşılabildiğini bildirdi.

Digan, bisikletin trafiğe çıkması konusunda belgelerinin de hazır olduğunu, sipariş ettiği aparatların gelmesiyle bu bisikletin vatandaşlar tarafından ilgi göreceğini düşündüğünü sözlerine ekledi.