‘Türk Musikisi İngilizce kaldırmaz’

Türkiye'nin Eurovision Şarkı Yarışması'na 'İngilizce' şarkı ile katılması tartışmalarına sert bir tepki de Türk Musikisi'nin ünlü ismi Alaeddin Yavaşça'dan geldi.

Türk Musikisi’nin edebiyat ile yıllardan beri iç içe olduğunu ve birbirlerini tamamladıklarını söyleyen Yavaşça, edebiyat ile kucaklaşan bir musikinin içinde İngilizce’nin yerinin olmadığını ifade etti. Yavaşça, “Hep müsamahalı bir yanım olmuştur ama buna müsamaham yok” dedi.
Türk Musikisi’nin önde gelen isimlerinden biri olan, bestelerinin yanında musiki konusundaki araştırmalarıyla da tanının Prof. Dr. Alaeddin Yavaşça, Eurovision Şarkı Yarışması’na İngilizce şarkı ile katılmaya müsamaha gösteremeyeceğini söyledi. Avrasya Bir Vakfı’nın Küçükçekmece’deki şubesinde düzenlenen “Musiki-İnsan ve Türk Sanat Müziği” konulu konferansa katılan Yavaşça, Avrupa’nın yetiştirdiği birçok ünlü müzisyenin şarkılarında Türk Musikisi’nin etkilerinin görüldüğünü anlattı. Yurt dışında Türk müziğinin bu denli ilgi görmesine rağmen içeride terkedildiğini söyleyen Yavaşça, kendilerinden sonra gelecek neslin musiki konusunda şanslı olmalarını dilediğini söyledi. Televizyon kanallarındaki programlar ile kültürel anlamda tam anlamıyla bir bozulma yaşandığının altını çizen Yavaşça, musikiye ait bazı kelimelerin isim olarak verildiği bazı programların bu bozulmanın en etkili örneklerinden olduğunu söyledi.

Alaeddin Yavaşça, konferansın son bölümünde katılımcıların ve gazetecilerin sorularını cevapladı. “Türkiye’nin Eurovision Şarkı Yarışması’na İngilizce şarkı ile katılmasını nasıl görüyorsunuz” şeklindeki soruyu cevaplayan Yavaşça, Türk Musikisi’nin edebiyat ile iç içe olduğunu ve bu birlikteliğin içinde İngilizce’nin yerinin olamayacağını anlattı. Yavaşça şöyle dedi; “Hep müsamahalı bir yanım vardır ama bu konuda müsamaham yok. İngilizce şarkıyı gitsin popta yapsınlar, veya Batı müziğinde yapsınlar. Türk Musikisi İngilizceyi kaldırmaz. Türk Musikisi belli bir edebiyata bağlıdır. Kurulduğu günden bu zamana kadar edebiyat ile iç içe olmuştur. Kucak kucağa yürümüştür. Tarihe baktığımız zaman büyük bestekarlar kendisinden önce yada aynı dönemde yaşamış olan Divan Edebiyatı’nın büyük şairlerinin şiirlerini okumuşlardır. Her bestekar kendisinden önceki yada aynı dönemdeki şairlerin dörtlüklerini okumuşlardır. Ama edebiyat ile kucaklaşan bir musikinin içinde İngilizce’nin yeri yoktur” şeklinde konuştu.

Konferansa İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertuğrul Kerey, Avrupa Konseyi Daimi Şeref Üyesi Cevdet Akçalı ve Türk Kültürüne Hizmet Vakfı Başkanı Dr. Metin Eriş gibi isimler katıldı.