Türk ögrencileri dünyaya örnek gösterdi

ISTANBUL - Dünyanin dikkatini yeniden Pakistan'daki depreme çeken BM Kalkinma Programi Baskani Kemal Dervis, Türkiye'den giden yardimlara isaret etti.

Birlesmis Milletler (BM) Kalkinma Programi Baskani Kemal Dervis, Pakistan depreminin ardindan düzenlenen kampanyalarda Türk ögrencilerinin yardim çabalarini dünyaya örnek gösterdi. Ingiliz The Guardian gazetesine mülakat veren Dervis, “Türkiye’de okul çocuklari, depremden hemen sonra birkaç gün içinde sadece çevrelerine sorarak 10 milyon dolar topladilar.” dedi. UNDP Baskani, Islamabad’da hafta içinde düzenlenecek ‘uluslararasi bagis konferansi’nda kampanyalar için çabalarin artirilmasi önerisinde bulunacagini vurgularken, katilimci 70 ülkeden ‘daha fazla yardim’ isteyecegini söyledi. Konferansa baskanlik edecek olan Dervis demecinde, Kesmir’in Pakistan’a ait bölgesinde insani bir krizin engellenmesi için dünyanin “derhal birkaç milyar dolar nakit yardim yapmasi” gerektigine de dikkat çekti. Dünya Bankasi ve Asya Kalkinma Bankasi’nin deprem bölgesi için kredi açtigini hatirlatan UNDP Baskani, kredi yardimlarindan ziyade bölgenin “acil yardima” ihtiyaci oldugunun altini çizdi. Dervis, yardim kuruluslarinin tekrar harekete geçirilmesi gerektiginin dile getirirken, Katrina ve tsunami felaketlerindeki hassasiyetin Pakistan’a da gösterilmesini istedi.

Pakistan’i vuran depremin hemen ardindan Türkiye halki yardim için seferber olmus, sivil toplum kuruluslari içinde en fazla yardimi ise Kimse Yok mu Dernegi toplamisti. Pakistan’in Kurtulus Savasi’nda Türkiye’ye yaptigi yardimlara vefa örnegi gösteren Türk ögrenciler, sünnet takilarini ve harçliklarini bu ülkedeki depremzedelere bagislamisti. Milli Egitim Bakanligi’nin kampanyasinda toplanan paralar ise 10 milyon dolari asmisti. Ancak bu miktara birçok özel ögretim kurumundan toplanarak sivil toplum kuruluslarina aktarilan yardimlar dahil degil.

Dervis, petrol zengini ülkeler olan Suudi Arabistan, Kuveyt ve Birlesik Arap Emirlikleri’nin uzun dönem yeniden yapilanma için toplam 330 milyon dolar yardim yaptigini hatirlatarak, Türkiye’nin 150 milyon dolar yardim sözü olduguna isaret etti. Kemal Dervis, ayrica Pakistan’in borçlarinin silinmesi konusunda da uyarida bulunarak “Borç silmek ancak gelecek yillarda yapilacak faiz ödemelerinden kurtarir. Oysa Pakistan’in simdi nakde ihtiyaci var.” dedi.

Bu arada, Türk ögrencilerin Pakistan’a yardimlari da devam ediyor. Osmaniye Mithatpasa Ilkögretim Okulu 2. sinifta okuyan 30 ögrenci kapi kapi dolasarak Pakistan için yardim topladi. 489 YTL toplayan ögrenciler parayi okul yönetimine teslim etti. Kampanyanin öncülügünü yapan Yunus Emre Özdemir (8) adli ögrenci TV ve gazetelerde Pakistan’da çocuklarin durumuna çok üzüldüklerini ve bu yüzden Pakistan için yardim topladiklarini söyledi.