Türk okulunundan mini maraton

Tayland'ın kuzey kenti Chiang Mai'da Türk girişimcilerin açtığı Wichai Wittaya Okulu Aile Birliği'nin bu yıl ikincisini düzenlediği mini maraton ve halk koşusu büyük ilgi gördü.

Yarışmaya sadece Tay halkının değil yabancıların da katılması organizasyon heyetini bile şaşırttı.
İlki geçen sene düzenlenen ve 800 koşucunun start aldığı yarışmaya bu sene bin 200 kişi katıldı. Yarışma 15-29, 30-39, 40-49 ve 50 yaş ve üzeri bayanlar ve erkekler olmak üzere toplam 8 kategoride yapıldı.
Tayland Kralı Bhumibol Adulyadej’in tahta çıkışının 60. yılı kutlamaları sebebiyle yarışmaya katılanlara verilen madalyalar, kupalar ve hediyeler de Kraliyet sembolleriyle süslüydü.
Dün sabah saat 05:00’dan itibaren start yerine gelerek kayıtlarını yaptıran yarışmacılarla aileleri henüz gün ışımadan okulu bayram yerine döndürdüler. Bazı katılımcılar okul öğrencilerinin hazırladığı aerobik eşliğinde ısınmayı yeğlerken diğerleri yarışmaya konsantre olmayı tercih ediyordu.
Saat tam 06:00’da, henüz güneş doğmadan ilk start 11 kilometrelik mini maraton için verildi. Hemen arkasından aileler 2,5 kilometrelik halk koşusuna başladı.
Yarışmacılara ve ailelere Tayland’a özgü bir çeşit lokma, soya sütü ve pirinç çorbası ile mandalina ikram edildi.
Wichai Wittaya Okulu Müdürü Şevket Şimşek Okul Aile Birliği’ne ve organizasyonda emeği geçenlere teşekkür etti. Okul Aile Birliği Başkanı Sunan Dhammasaroj da bu tür organizasyonlarla halka zaten yakın olan okulun iyica halkla kaynaştığını ve okulda verilen eğitimin daha fazla tanınır hale geldiğini söyledi. Sunan Dhammasaroj ‘Bu okul bizim çocuklarımız için çalışıyor. Biz de bu okul için çalışmışız; çok mu’ diye konuştu. Kuzey Bölgesi Mahkemeleri Başkanı Somboon Wuttipong da Wichai Wittaya’yı ve organizasyonu övdü.
Katılan hiç kimsenin eli boş dönmediği yarşmada dereceye girenlere ödülleri okul idarecileri ve ilin ileri gelenleri tarafından verildi.