Türk Prof. Özcan; Kablosuz ağlar maliyet avantajı sağlıyor

Turgut Özal Üniversitesi'nin ev sahipliğinde düzenlenen Uluslararası Elektronik, Bilgisayar ve Hesaplama Konferansı'na katılan ABD Los Angeles California Üniversitesi'nde görevli ünlü Türk Prof. Dr. Aydoğan Özcan, sunum yaptı.

Turgut Özal Üniversitesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen Uluslararası Elektronik, Bilgisayar ve Hesaplama Konferansı’na katılan ABD Los Angeles California Üniversitesi’nde görevli ünlü Türk Prof. Dr. Aydoğan Özcan, sunum yaptı.

Turgut Özal Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nin düzenlediği “10th International Conference on Electronics, Computer and Computation-ICECCO 2013″ın ikinci gününde gerçekleştirilen “Hesaplamalı Mikroskopi, Algılama ve Tanılama” konulu sunumunu ABD Los Angeles California Üniversitesi’nden davetli Prof. Dr. Aydoğan Özcan gerçekleştirdi. Sunumunda karmaşık optik yapılarını barındırmayan fakat bunu dijital teknolojiler ve hesaplama yetenekleri ile telafi eden yeni görüntüleme ve tespit mimarilerinden bahseden Prof. Dr. Özcan, bu yeni nesil çözümlerin uzaktan sağlık ve global sağlık problemlerinin ihtiyaçlarını karşılayan yeni teorileri ve nümerik algoritmaları içerdiğini belirtti.

Dünyada yaklaşık 7 milyar telefon kullanıcısı bulunduğunu ve kullanıcıların çoğunun gelişmekte olan ülkelerde yaşadığını ifade eden Prof. Dr. Özcan, “Donanımsal ve yazılımsal kabiliyetlerine rağmen bu kadar çok kablosuz ağ kullanıcısının mevcut olması çok büyük bir maliyet düşüşüne sebep olmaktadır. Bu gelişmiş cep telefonu teknolojisinin teşhis ve mikroskop görüntüleme uygulamaları için kullanılması, özellikle sağlık altyapısı engelleri ile mücadele eden gelişmekte olan ülkelerdeki sağlık sorunlarına çözüm getirecek fırsatlar sunacaktır” diye konuştu. Sunumun sonunda Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Oral, Prof. Dr. Özcan’a tablo hediye etti.