Türk profesörden imamlara veryansın

Almanya'nın Osnabrück Üniversitesinde görev yapan Din Bilimi Profesörü Rauf Ceylan, Almanya'da büyük kitlelere ulaşabilen bazı imamların, çok tehlikeli olduğunu söyledi.

Ceylan, “Der Spiegel” dergisinde yayımlanan röportajında, Almanya’da gayrimüslimlere karşı nefret çağrısında bulunan, teoloji eğitimi görmemiş bazı imamların, İslam dinini çok basite indirgeyerek özellikle gençler için cazip hale getirdiğini belirtti ve “Nefret çığırtkanlığı yapan imamlar, insanları ikna etme potansiyelleri yüksek olduğu için çok tehlikeli” dedi.

Bir insanın nasıl radikal hale gelebildiğinin sorulması üzerine Ceylan, radikalliğin, özellikle kimlik krizi yaşayan insanların, radikal ve karizmatik insanlarla karşılaşmasından sonra ortaya çıktığını, Almanya’daki yaklaşık 2 bin imamdan çok azının radikal olduğunu, ancak camilerin yerine kültür derneklerinde ve binaların arka avlularında vaaz verdikleri için izlenmelerinin çok zor olduğunu ifade etti.

Almanya’da görev yapan imamların radikal eğilimlere karşı hassasiyetinin artırılması gerektiğini kaydeden Ceylan, camilerdeki imamların yaklaşık dörtte üçünün geleneksel muhafazakar insanlar olduğunu, örneğin kadınlarla erkeklerin rolünün farklı olduğuna inandığını, bu nedenle İslam dinini çağdaş bir şekilde yorumlayan diğer imamların desteklenmesi gerektiğini bildirdi.

İslam teolojisinin Almanya’da öğretilebilmesi için acilen yeni yapıların oluşturulması gerektiğini savunan Ceylan, Osnabrück’te 2012 yılında bir İslam Enstitüsü’nün kurulacağını, ancak yeterli derecede eğitimli teoloji profesörleri bulmanın zor olacağını belirtti.

İmamların Almanya’da iyi bir şekilde eğitilebileceği konusunda Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) benzeri bazı büyük Müslüman kuruluşların şüphesi olduğunu ifade eden Ceylan, iyi eğitilmiş imamların, görüşleri ile radikal insanlara karşı mücadele edebilmesi gerektiğini kaydetti.

Ceylan, okullarda İslam dini eğitimi verilmesi gerektiğini, bu konuda çok konuşulduğunu, ancak bugüne kadar fazla bir şey yapılmadığını savundu.