‘Türk Silahli Kuvvetleri’nin sabrini ölçmektedirler’

ANKARA - Türkiye Cumhuriyeti'nin ilan edilisinin 82. yildönümü dolayisiyla bir mesaj yayimlayan Genelkurmay Baskani Orgeneral Hilmi Özkök, "Son zamanlarda belirli çevrelerce Silahli Kuvvetler'le ilgili maksatli bir yipratma kampanyasi yürütülmektedir.

Genelkurmay Baskani Orgeneral Özkök, Cumhuriyetin ilaninin 82. yildönümü dolayisiyla yayimladigi mesajda, Cumhuriyet’in ilaninin Türk ulusuna yeni bir vizyon kazandirdigina isaret ederek, “Mustafa Kemal Atataürk, öncelikle Türk ulusu için ortak bir anlayis birligi olusturmayi hedef almistir. Bunun için de, sürekli olarak yüz yillarca kendi ulusal kimliginden uzaklasmis bir sekilde yasamaya zorlanmis bir ulusa, öncelikle kendi kendisini tanitmayi amaçlamis, bilahare kendi gücünün ve yeteneklerinin farkina varmasini saglayacak eylem ve davranislar içerisinde olmustur. Nitekim, ülkü birliginin önemini vurguladigi ünlü 10. Yil Söylevi’nde, Atatürk; Türk kültürünün yüksekliginden ve Türk ulusunun üstün özelliklerinden bahsederek, ulusa sahip oldugu özellikleri tek tek hatirlatmis ve söylevini ‘Ne mutlu Türküm diyene’ özdeyisi ile bitirmistir” dedi.

10. Yil Nutku’nun, günümüz dünyasinda içerik olarak artik anlamini yitirmis, sekilsel ve kuru bir söylev olmadigina isaret eden Özkök, sözlerine söyle devam etti: “Bu söylevle Büyük Önder, Osmanli Imparatorlugu’nun yikintilari arasindan yarattigi genç Cumhuriyete, önemli hedefler göstermis ve ulusa bugünü ve gelecegi de kavrayacak derinlikte bir yol haritasi çizmistir.”

“Geçen süre zarfinda Türk ulusu, Ulu Önder Atatürk’ün çizdigi yolda, zaman zaman içten ve distan kaynaklanan çesitli engellemelere ragmen, medeni dünya ile bütünlesme yolunda hizli bir sekilde ilerleyerek bugünlere ulasmistir. Gelecekte de bu süreç ayni kararlilikla sürdürülecektir” diyen Orgeneral Özkök, Türkiye’nin içinde bulundugu cografyada, gelecekte neler olabilecegi ile ilgili olarak, sürekli degerlendirme yapilmasinin önemini vurguladi.

Türkiye gibi, etrafi çok sayida istikrarsizliklarla dolu bir cografyada yasayan bir ülkenin, güvenligini saglamak ve menfaatlerine yönelik tehditleri caydirmak için her bakimdan güçlü Silahli Kuvvetlere sahip olmasinin hayati önem tasidiginin altini çizen Genelkurmay Baskani, sözlerini söyle sürdürdü: “Bu gerçege ragmen, son zamanlarda belirli çevrelerce, Silahli Kuvvetlerle ilgili maksatli bir yipratma kampanyasi yürütülmektedir. Bu çevreler son dönemde, özellikle toplumu bir arada tutan ortak degerleri ve ülkü birligini asindirmaya, ulusal onurumuzu zedelemeye ve toplumsal uyumun sagladigi ilave gücü yok etmeye yönelik söylemlerde bulunmakta, bunu basarmak için de Türk Silahli Kuvvetlerinin ulus ile olan baglarini zayiflatmaya ve onun sayginligina gölge düsürmeye çalismaktadirlar. Hatta bunlardan bazilari Silahli Kuvvetlerle ugrasmayi misyon edinerek, adeta Türk Silahli Kuvvetleri’nin sabrini ölçmektedirler.”

Orgeneral Hilmi Özkök, güvenlik içerisinde olmadan ne refah, ne özgürlükler, ne demokrasi ve ne de yeni nesiller için garanti edilmis bir gelecegin var olmasinin mümkün olmayacagini vurgulayarak, “Türk Ordusu; hizmetinde oldugu Türk ulusunun birlik ve beraberliginin, var olusumuzun, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlügünün, Anayasa ile müesses Cumhuriyet Rejiminin ve ulusal menfaatlerimizin en önemli ve kararli koruyucusu; gelecekte sahip olmamiz gereken özgüvenin ve içinde yasadigimiz bu zor cografyada üniter bir devlet olarak ayakta kalabilmenin en etkin kurumudur” diyerek sözlerine son verdi.