Türk sinema dünya Bollywood’la anlaşacak

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hindistan ziyareti öncesi havaalanında açıklamalarda bulundu. Gül, Sinan Çetin'in de heyette olmasıyla ilgili olarak film sektöründe de işbirliğine gitmenin doğru olacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ”Türkiye’nin firmaları, iş adamları Hindistan’da ortak işler yapabilecekler, Hindistan’a yatırımlar yapabilecekler, beraber başka yerlerde işler yapabilecekler, dolayısıyla ekonomik işbirliğimizin potansiyeli çok büyük olduğu için bu konuya çok büyük önem veriyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Hindistan’a hareketinden önce Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi’nde düzenlediği basın toplantısında, ziyaretin Türkiye’den Hindistan’a cumhurbaşkanlığı düzeyinde 15 yıl sonra yapılan ilk ziyaret olması bakımından önem arz ettiğini söyledi.

Gül, ziyarette kendisine Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, milletvekilleri, belediye başkanları ve iş adamlarından oluşan geniş bir heyetin eşlik edeceğini bildirdi.

Ziyareti çerçevesinde Hindistan Cumhurbaşkanı Pratibha Devisingh Patil, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ansari, Başbakan Singh, Dışişleri Bakanı Krishna, İktidar Partisi (Kongre) Başkanı Sonia Gandhi ve Ana Muhalefet Partisi (BJP) Başkanı Swaraj ile de görüşeceğini kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, ayrıca, Yeni Delhi’deki Amity Üniversitesi tarafından kendisine verilecek fahri doktora unvanı törenine ve Mumbai Başkonsolosluğunun yeni binasının resmi açılışına katılacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Gül, Hindistan’ın nüfus itibarıyla dünyanın ikinci, gayri safi milli hasıla bakımından da dünyanın üçüncü büyük ülkesi olduğuna dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Dünyanın üçüncü büyük ekonomisi olmasına rağmen aynı zamanda kalkınmakta olan bir ülke sınıfına da giriyor. Enformasyon teknolojisinde dünyanın en ilerisi, bilgisayar yazılımında dünyanın en ilerisi, ama bütün bunlara rağmen nüfusunun büyüklüğü düşünüldüğünde kalkınmakta olan bir ülke. Bunu şunun için söylüyorum; orta dönemde Hindistan’da 600 milyar dolar altyapı yatırımları yapılacak. Hala çok büyük altyapı noksanlığı olan bir ülke, şimdi böyle bir ülkeye çok büyük iş adamları heyetiyle gidiyor olmamız çok önemlidir. Türkiye’nin firmaları, iş adamları Hindistan’da ortak işler yapabilecekler, Hindistan’a yatırımlar yapabilecekler, beraber başka yerlerde işler yapabilecekler, dolayısıyla ekonomik işbirliğimizin potansiyeli çok büyük olduğu için bu konuya çok büyük önem veriyoruz.

Hindistan’da bulunduğumuz süre içinde dünyanın birçok büyük şirketi olarak bilinen Hindistanlı şirketlerle iş adamlarımızla birlikte onları kabul edeceğim, onlarla görüşeceğim. Oradaki ekonomik faaliyetlerimize bu ziyaretimde özellikle önem vereceğim.”

BANGLADEŞ ZİYARETİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hindistan’daki temaslarını ardından 12-13 Şubat tarihlerinde de Bangladeş’e resmi ziyarette bulunacağını anımsatarak, bu ziyaret kapsamında Bangladeş Cumhurbaşkanı Mohammad Zillur Rahman, Başbakan Sheikh Hasina, Dışişleri Bakanı Dipu Moni, Maliye Bakanı Abul Maal Abdul Muhith ve muhalefetteki Bangladeş Milliyetçi Partisi lideri ve eski Başbakan Khaleda Zia ile görüşeceğini, ayrıca Türkiye-Bangladeş İş Forumu çerçevesinde iş dünyası temsilcileriyle bir araya geleciğini bildirdi.

Gül, Dakka Üniversitesi tarafından kendisine verilecek fahri doktora unvanı törenine de katılacağını belirtti.

Tarihi ve kültürel bağlara sahip Hindistan ve Bangladeş ile olan ilişkilerin hızla geliştiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, ziyaretlerde ikili ilişkilerin gözden geçirileceğini, başta ekonomik ve ticari ilişkiler olmak üzere her alanda işbirliğinin artırılması imkanları üzerinde durulacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül, ziyaretlerinin Türkiye’nin Hindistan ve Bangladeş ile olan ilişkilerini daha da derinleştireceğine inandığını kaydetti.

SORULARI CEVAPLADI

”Heyette Sinema Yönetmeni Sinan Çetin’i de gördük. Türk Sineması ve Hindistan Sineması arasında bir işbirliği söz konusu olabilir mi?” sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, şöyle konuştu:

”Ekonomik ilişkilerin boyutu çok geniş. Sinema sektörü, sadece kültürel değil, aynı zamanda ekonomik faaliyettir. Dolayısıyla Sinan Çetin, DEİK’in organize ettiği iş adamları heyetinin içindedir. Hindistan Sineması ile Türk Sineması arasındaki ilişki tabi ki önemli olabilir. Hindistan’ın en önemli ihracat kalemi, hizmet sektörüdür. Bunun içinde filmcilik çok önemlidir. Dolayısıyla bu konular da iyi bir işbirliği alanı olabilir.”

Cumhurbaşkanı Gül, ”Hindistan’a 600 milyar dolarlık altyapı yatırımından söz edildiğini ve hangi sektörlerde işbirliğinin yapılacağının sorulması” üzerine de, Hindistan’ın çok renkli bir ülke olduğunu, dünyanın 3. büyük ekonomisine sahip olduğunu yineledi.

Abdullah Gül, şunları kaydetti:

”Dünyanın en çok Dolar milyarderi olan ülkesi. Ama aynı zamanda 300 milyon nüfusun da 1 Doların altında geliri var. Böyle renkli bir ülke. Onun için, hala kalkınmakta olan bir ülke. Kalkınmakta olan ülkenin altyapı yatırımları enerji başta olmak üzere, müteahhitlik hizmetleri, yol hizmetleri ve aklınıza ne geliyorsa altyapıyla ilgili tüm bu sektörlerde çok büyük yatırım projeleri, planları var, orta vadede. Kendi hedefleri 600 milyar dolarlık yatırım. Türk iş adamlarının başarıları dünyaca meşhurdur. Dünyanın ikinci büyük müteahhitlik kapasitesi Türkiye’de. O açıdan büyük imkan olacağına inanıyorum.”