Türk sineması coştu bir kere!

2006'nın ilk dokuz ayında gişe rekorları kıran filmlere imza atan Türk sineması, önümüzdeki aylarda da seyirciye sürpriz yapmaya hazırlanıyor.

Yabancı yapımlardan daha çok yerli yapımların vizyona gireceği bu sezon, kimi komedi kimi dram, pek çok Türk filmi izleyiciyle buluşacak. Yeşilçam günlerinde yılda 100 film çekilirken bu rakam son senelerde 10’a kadar düşmüştü. Bu sene ise geçtiğimiz 30 yılın rekoru kırılacak. 34 Türk filmi sinema salonlarında yerini alacak.

Geçtiğimiz yılların aksine 2006’nın ilk dokuz ayında gişe rekorları kıran filmlere imza atan Türk sineması, önümüzdeki aylarda da seyirciye sürpriz yapmaya hazırlanıyor. ”Babam ve Oğlum”, ”Organize İşler”, ”Kurtlar Vadisi-Irak” gibi yapımların ardından yeni sezonda 30’un üzerinde film vizyona girecek. Yabancı yapımlardan daha çok yerli yapımların vizyona gireceği bu sezon, kimi komedi kimi dram, pek çok Türk filmi izleyiciyle buluşacak. Yeşilçam günlerinde yılda 100 film çekilirken bu rakam son senelerde 10’a kadar düşmüştü. Bu sene ise geçtiğimiz 30 yılın rekoru kırılacak. 34 Türk filmi sinema salonlarında yerini alacak. Bunlar arasında uluslararası festivallerde ödül alan yapımların yanı sıra devam filmleri de bulunuyor. Nuri Bilge Ceylan’ın Cannes’da ödül alan filmi İklimler ve Reha Erdem’in ödüllü filmi Beş Vakit de vizyona girecek yerli yapımlar arasında. Bir kült film olarak arşivlerimizde kendine yer bulan Dünyayı Kurtaran Adam’ın devam yapımı ‘Dünyayı Kurtaran Adam’ın Oğlu’, Türkan Şoray’ın oynadığı ‘Hayatımın Kadınısın’ ‘Hababam Sınıfı 4’ ve G.O.R.A’nın yönetmeninden Sınav ve daha niceleri.. Çekimleri bitenlerin yanı sıra yakın zamanda çekimlerine başlanacak filmlerle Türk yapımları yabancılara meydan okuyacak.

Geçtiğimiz yılların aksine 2006’nın ilk dokuz ayında gişe rekorları kıran filmlere imza atan Türk sineması, önümüzdeki aylarda da seyirciye sürpriz yapmaya hazırlanıyor. “Babam ve Oğlum”, “Organize İşler”, “Kurtlar Vadisi Irak” gibi yapımların ardından yeni sezonda 30’un üzerinde film vizyona girecek. Yabancı yapımlardan daha çok yerli yapımların vizyona gireceği bu sezon, kimi komedi kimi dram, pek çok Türk filmi izleyiciyle buluşacak. Yeni sezonda 34 Türk filmi sinema salonlarında yerini alacak. Bunlar arasında uluslararası festivallerde ödül alan yapımların yanı sıra devam filmleri de bulunuyor. Nuri Bilge Ceylan’ın Cannes’da ödül alan filmi İklimler ve Reha Erdem’in hem Fibresci hem de Altın Lale ödüllü filmi Beş Vakit’i de vizyona girecek yerli yapımlar arasında. Bir kült film olarak arşivlerimizde kendine yer bulan Dünyayı Kurtaran Adam’ın devam yapımı Dünyayı Kurtaran Adam’ın Oğlu, Hababam Sınıfı 4 ve G.O.R.A’nın yönetmeninden Sınav ve daha niceleri… Çekimleri bitenlerin yanı sıra yakın zamanda çekimlerine başlanacak filmlerle Türk yapımları yabancılara meydan okuyacak.

Yeni sezonda vizyona girecek filmlerden biri de başrollerini Türkan Şoray ve Uğur Yücel’in paylaştığı Hayatımın Kadınısın adlı yapım. Eski İstanbul sokaklarında geçen filmde Şoray, şaşaalı bir şarkıcılık hayatından sonra beş parasız kalan bir kadını; Uğur Yücel ise ona delice aşık olan bir kabadayıyı oynuyor. Geçtiğimiz hafta çekimleri tamamlanan ve ekiple bir akşam yemeğinde bir araya gelen iki ünlü, oldukça heyecanlıydı. Şoray, yıllar sonra sinemaya dönüşün mutluğunu yaşarken Yücel, başarılı bir filme imza atmanın keyfini çıkarıyordu. Sadece Türkan Şoray ve Uğur Yücel değil; Yeşilçam’ın birçok ünlüsü bugünlerde aynı heyecanı yaşıyor. Çünkü vizyona girecek olan yeni filmler hem onlar için hem de Türk sineması için birer sınav niteliğinde. Tabii son sözü yine sinemaseverler söyleyecek.

Son Osmanlı: İmirzalıoğlu

‘Son Osmanlı-Yandım Ali’, yönetmen Mustafa Şevki Doğan’ın ilk uzun metrajlı filmi. Film Suat Yalaz’ın aynı isimli çizgi romanından uyarlama. İşgal sırasında terhis edilen bahriye çavuşu Yandım Ali (Kenan İmirzalıoğlu), kendisi askerdeyken evlenen Defne (Cansu Dere) için, için için yanmaktadır. Onu alıp Viyana’ya kaçırmak niyetindedir. Ama Mustafa Kemal’e rastlayınca işlerin boyutu değişir. Kendini vatanına adayan bu genç adam asıl aşkının üzerinde yaşadığı topraklar olduğunu anlar. Tek başına bu ülkenin davasını omuzlamaya kalkar. Film bir belgesel niteliği taşımaksızın dönemi anlatırken günümüze de göndermeler yapıyor.

Yeni filmlere film eleştirmenleri, yapımcılar ve yönetmenler nasıl bakıyor?

Osman Sınav (Yapımcı)

Sektördeki bu canlanma çok sevindirici. Türk seyircisi yerli filmlere daha çok rağbet ediyor. Bunun başka bir göstergesi de diziler. Dünyanın hiçbir yerinde bu kadar dizi çekilmiyor. Devam filmleri, örneğin Dünyayı Kurtaran Adam’ın Oğlu, eşi olmayan bir filmin markasından yola çıkıyor.

Türkan Şoray

Sinema benim için bambaşka, benzersiz bir heyecan, doğum sancısı gibi. Televizyon izleyiciyle aranızdaki bağı daha canlı tutuyor; ama sinema bambaşka. Türk sinemasındaki bu verimlilik, sinemamız açısından umut verici. Güzel günler bekliyor hepimizi…

Ahmet Yenilmez (Oyuncu)

Daha da çok çekilmeli Türk filmi. Biz sadece kendimiz için yapmıyoruz bu sanatı. Dünya edebiyatına, müziğine çok şey katmış bir kültür için bu sayı az bile. Devam filmleri ise her ülkede olur, burada da olacaktır. Bir ihtiyaçtır. Önemli olan bakış açısı…

Jale Onanç (Yapımcı)

Her türlü Türk yapımının olması lazım, komedi, dram, polisiye. Seyirci bütün bunların notunu kendisi verir. Yapımlar belli seviyeye ulaştı.

Mehmet Soyarslan (Yapımcı)

Türk sinema seyircisinin, yerli yapımları yabancı yapımlara tercih ettiği kesin. Ama basit ve alışılmış filmler görmek istemiyor artık seyirci, çıtayı yüksek tutanlar kazanıyor bu yüzden. İnsanlar belli bir konseptten hoşlanmışlarsa devam filmi çekilmesi de gayet doğal. Ama sırf konseptle olmuyor, kalite ve yaratıcılık da çok önemli.

Orhan Oğuz (Yönetmen)

Bu hareketlilik iyi bir şey tabii… Teknik kalitenin de iyi olması şartı var elbette, ama içerik muamma… Eskiden halkın sevdiği filmlerin modernize edilmesi de iyi bir şey. Bir kokteyl var, drama, komedi, melodram…

Burçin S. Yalçın (Eleştirmen)

Nicelikteki artış niteliğe de yansısa iyi olur elbette. Bu filmler seyirci çekmezse çekilen film sayısı seneye yine 12’ye düşer. Sektörün kendi kendini döndürebilmesi için de devam filmleri şart. Ticari açıdan da düşünmek lazım, bu filmleri çekenlere paragöz etiketi yapıştırmak doğru değil.

Çekimleri biten yapımlar:

Beş Vakit

Bol ödüllü yönetmen Reha Erdem’in Çanakkale Kozlu köyündeki beş vakit üzerine kurulu hayatı konu aldığı filmi, seyircilerden de yıldızlı pekiyi alacağa benziyor.

İklimler

Nuri Bilge Ceylan’ın Cannes’da Fibresci ödülü alan ve kadın erkek ilişkilerine değinen filmi eleştirmenlerin favorilerinden.

Cenneti Beklerken

Derviş Zaim’in 17. yüzyıl Osmanlı döneminde geçen filmi bir aşk ve yol hikâyesi.

Dünyayı Kurtaran Adam’ın Oğlu

Çetin İnanç’ın 1982 yılında bizlerle buluşturduğu Dünyayı Kurtaran Adam’ın devam filmi olan Dünyayı Kurtaran Adam’ın Oğlu’nda yine Cüneyt Arkın başrolde. Kartal Tibet’in yöneteceği bu devam filminde yine uzayda bir Türk hâkimiyeti söz konusu. Film 20 Ekim’de sinemalarda.

Dondurmam Gaymak

Yüksel Aksu’nun filminde rol alan oyuncular Muğla halkı. Film pek çok festivalden başarıyla dönmüştü.

Kader

‘Masumiyet’ ve ‘Bekleme Odası’yla kalpleri fetheden yönetmen Zeki Demirkubuz’un son filmi.

Hokkabaz

Cem Yılmaz ve Mazhar Alanson’u ‘Her Şey Çok Güzel Olacak’tan sonra bir araya getiren projenin senaryosunu da yazan Cem Yılmaz, Ali Taner Baltacı’yla birlikte yönetiyor. Bir yol hikâyesi olan Hokkabaz’da Özlem Tekin de rol alıyor.

Küçük Kıyamet

Taylan kardeşlerin son çıkarması Küçük Kıyamet kasım da vizyona girecek. Diğer yapımlar, İki Süper Film Birden, Eve Dönüş, Kumdan Kale, Takva, Gomeda.

Çekimi devam eden yapımlar

Barda, Eve Giden Yol, Gölgeler, Saklı Yüzler, Sınav

Yakında çekilecekler

Çıngıraklı Top, Enternasyonal, Eski Yeşilçam, Fırtına, Hayatımın Kadını, Mülk, Polis, Son Osmanlı – Yandım Ali, Yumurta, Zahir İstanbul Aşkları

Proje aşamasındaki yapımlar

Babam ve Oğlum’la hem gişe başarısı kazanan hem de eleştirmenlerden tam not alan Çağan Irmak’ın Ulak adlı korku filmi, Abdullah Oğuz’un ‘Mutluluk’u, geçtiğimiz yıl Ayın Karanlık Yüzü ile sinemaseverlerin karşısına çıkan Biket İlhan’ın ‘Mavi Gözlü Dev’ projesi de yakın zamanda gerçekleşecek olan yapımlardan.