Türk şirketi Irak’a elektrik satacak

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Başkanı Yusuf Günay, Karadeniz Toptan Elektrik Ticaret A.Ş'nin (KARTET), Irak'a elektrik satma talebinin onaylandığını bildirdi.

Günay, dün yapılan Kurul toplantısında, söz konusu şirketin Türkiye-Irak (Zaho) arasındaki 154 kilovoltluk (kV) enerji iletim hattından 2007 yılında (1 Ocak 2008 tarihine kadar), yaklaşık 2,6 milyar kilowattsaat (kWh) elektrik ihraç etmesine izin verildiğini vurguladı.

Günay, “Mevzuatımıza göre, söz konusu iletim hattını birden fazla şirket kullanmak isterse ihale yapılması gerekiyordu. Bu kapsamda Eltek ve KARTET şirketlerinden başvuru geldi. Fakat Eltek başvurusunu çekti, tek şirket kalınca da ihale yapılmasına gerek kalmadı. Biz de KARTET’in Irak’a elektrik ihracatı talebini görüşerek olumlu yönde karara bağladık” diye konuştu.

KARTET KİMDİR?

KARTET, ABD’nin müdahalesi sonrasında enerji sıkıntısı çeken Irak’a 2003 yılı Eylül ayından beri elektrik ihraç ediyor. KARTET’in Silopi’deki 44 MW kurulu gücündeki santralinde üretilen elektriğin Irak’a satışı ile başlayan ihracat, kamudan elektrik alınmasıyla 200 MW kurulu gücüne ulaştı. KARTET, 2005 yılında 110 milyon dolar, 2006 yılında 300 milyon dolar, 2007 yılında ise 525 milyon dolarlık ihracat katkısı sağlamayı hedefledi. Şirket, kamudan elektriği bir süre sözleşmesiz olarak satın almasıyla da gündeme gelmişti.