Türk şirketine 750 bin dolar ceza!

ABD Sahil Güvenlik Komutanlığı, KERİM isimli kimyasal tankere, denizi bilerek kirletmekten dolayı 750 bin dolar ceza kesti.

ABD Sahil Güvenlik Komutanlığı, İstanbul Merkezli Aksay Denizcilik Şirketine ait Marshall Bayraklı 16 bin 150 DWT’luk M/T KERİM isimli kimyasal tankere, denizi bilerek kirletmekten dolayı 750 bin dolar ceza kesti.

M/T KERİM isimli kimyasal tankerin, ABD’nin Güney Eyaletlerinde bulunan Tapma Limanı’nda yapılan kontroller esnasında, denize bilerek kirli motor yağı boşaltmasından dolayı, Mahkeme kararı ile 750 bin dolar ceza keserken, Aksay Denizcilik’e 3 sene göz hapsinde tutulması kararı aldı.
Aksay Denizcilik daha önce de atık yağların boşaltımlarının jurnale kayıtlarının eksik ve yanlış olmasından dolayı suçlu bulunmuştu. Federal yasaya göre her türlü atığın kaydını tutacak ve bütün kayıtları ABD sularından geçerken hazır bulunduracak. Aksay Denizcilik Şirketine kesilen, para cezası ve 3 sene süreyle göz hapsinin tutulmasının dışında, çevre uyum planı hazırlanması kararı alındı.

Aksay Denizcilik Şirketinin, Mahkeme ile anlaşarak, kirliliği önleme ekipmanlarının dışında gemiye “magic pipe” monte edildiği ve cezanın düşük tutulduğu kaydedildi.

2009 yılı Mart ayında Tapma Limanında ABD sahil güvenlik ekiplerinin MT/Kerim’in kontrolü sırasında kayıt defterinin hatalı tutulduğunu ve kirli motor yağının boşaltıldığının kayıtlarda olmadığı tespit etmişlerdi.

M/T Kerim Tapma mahkemesince ceza kesilen ilk gemi değil, daha önce de Japonya merkezli Hiong Guan Navegacion Japan Co. Ltd de benzer sebeplerden dolayı 3 yıl gözetim ve Bir Milyon 750 bin dolarlık para cezasına çarptırılmıştı.