Türk Telekom birinciliği kaptı

2005 yılı ilk 500 bilişim şirketi araştırmasında birinciliği Türk Telekom aldı.

Şirketlerin net satış gelirlerine göre, Türkiye’nin bilişim endüstrisinin en büyük 500 şirketinin ilan edildiği araştırmaya göre ilk 3 sırayı Türk Telekom, Türkcell ve Telsim (Vodafone) aldı.
Bu yıl 7.si gerçekleştirilen Bilişim 500’ün sonuçları Kadir Has Üniversitesi’nde gerçekleştirilen törenle kamuoyuna duyuruldu. Araştırma sonucunda ilk 10’a giren şirketlerin yanısıra, yazılım, donanım, hizmet ve özel bölüm başlıkları altında yer alan kategorinin birincilerine de plaket verildi.

Araştırmaya göre, ilk 3 sırayı Türk Telekom, Türkcell ve Telsim (Vodafone) alırken, ilk 10’a giren şirketler sırasıyla KVK teknoloji Ürünleri, Genpa, Avea, Netcell, İndeks Bilgisayar, A-Tel Pazarlama, Hawlet Packard olarak ilan edildi.

Araştırmada geçtiğimiz yıldan farklı olarak, bu yıl 2004-2005 yılları ciro karşılaştırmalarına göre, ‘Hızla Yükselenler” ve İlk Kez Katılım Gösterenler’ kategorileri de eklendi. En hızlı çıkışı yapan şirket, Altera olurken, perakendede birinciliği Teknosa elde etti. 2001-2005 yılları arasında en fazla büyüyen şirket ise Beko oldu.

Törene Türk Ekonomi Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Canevi de katıldı. Canevi, burada yaptığı konuşmada, törende bulunmasının sebebinin kendisinin bir fanatik bir bilği tüketicisi olduğunu ifade etti. Bilgiye gönül verenlere her zaman heyren olduğunu belirten Canevi, hatta onları içten içe kıskandığını anlattı.

Canevi, dijital devrimin G8 denilen gelişmiş ülkelerde başladığını ancak bugün tüm dünyaya yayılmış durumda olduğunu belirterek, dijital devrimin hızına ulaşabilmek için Türkiye’de Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yılı olan 2023 yılı perspektifi ile ”e-2023 Eğitim Programı”nın başlatılması gerektiğini, bilgi kirliliğinin önüne geçilmesi için de çok iyi bir bilgi yönetiminin oluşturulmasının şart olduğunu ifade etti.