Türk torun Saddam’ın mirası için dava açacak!

Saddam Hüseyin'in 25 yıl sonraya ortaya çıkan Türk torunu Mesut Torun, hastalıklarla savaşan annesini tedavi ettirmek için Irak'a miras davası açacak.

1980 yılında ‘Bağdat Güzeli’ seçilince 2003 yılında öldürülen Uday Hüseyin’le evlenen ve 1 yıl sonra Irak’tan kaçan Sevim Torun, şimdilerde hastalıkla savaşıyor.

Mesut Torun, 15 yaşına kadar Saddam’ın torunu olduğunu bilmediğini söyledi.

“Dedemi çok seviyorum”

Babası Uday’a tıpa tıp benzerliği ile dikkat çeken Torun, babasını hiç görmediğini ve dedesinin idamını ise içine sindiremediğini söyledi. Dedesi ve Irak’taki ailesi için mevlit okutmayı planlandığını dile getiren Torun, “Dedemi çok seviyorum. Dedemin asılışının hiçbir hukuki boyutu yok. Yargılamalar ve davalar bitmeden bir bayram sabahında idam edildi. Ölümünün birinci yılına yaklaştık. 3 hafta sonra ölüm yıldönümü. Dedem ve Irak’taki diğer ailem için mevlit okutacağım” dedi.

Riskli olsa da Irak’a gideceğim
Dedesinin kabrini ziyaret edeceğini söyleyen Torun, “Tikrit’e gidip dedemin kabrini ziyaret edeceğim. Bu benim en doğal hakkım. Irak ve dışındaki Arap ülkelerinde akrabalarımın olduğu ve buluşacakları söylendi. Akrabalarımın bana sahip çıkabileceği belirtildi.Tabii her şey güvenlik çerçevesinde olacak. Benim orada varlığım bir risk oluşturacaktır, saldırıların artması demektir. Güvenli bir şekilde gidip gelmeyi hükümetimden isterim tabii ki. Ama destek gelse de gelmese de ben gideceğim” şeklinde konuştu.

Annem için gideceğim

Daha çok annesinin hastalığı nedeniyle Irak’a gitmek istediğini ve orada akrabaları ile buluşarak destek isteyeceğini anlatan Torun, “Bu hayatta annem ve ben varım sadece. Anneme bakmakla yükümlüyüm. Bu nedenle de sürekli annemin yanındayım ve çalışamıyorum. Hastalıktan dolayı devamlı hastanelerdeyiz. Tüm mücadelem annemin sağlığı. Annem 12 defa ameliyat oldu. Şimdiki ameliyatı daha çok riskli olacak.Tek isteğim, annemi sağlığına kavuşturabilmek. Daha sonra çalışmak istiyorum” ifadelerini kullandı.

Hakkımı almak için AİHM’e başvuracağım

Dedesi ve babasından kalan mirasları alabilmek için gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuracağını söyleyen Torun, “Dedemin yurt dışındaki hesaplarına şerh konuldu. Haklarım var. Dava açarak, var olan haklarım varsa bunları almak istiyorum. Bu benim en doğal hakkım” diye konuştu.

Hüseyin soyadını almak istiyorum

Mesit Torun, “Miras peşinde değilim ama ‘Hüseyin’ soyadını almak istiyorum. Bana miras olarak bu aileden soyadı kalacak. Anneme ise yaşadığı sıkıntılardan dolayı bu hastalıklar miras kaldı” dedi.

PKK yandaşları hedef gösteriyor
Basında daha önce annesi ve kendisi hakkında çıkan haberler nedeniyle can güvenliklerinin tehlikede olduğunu dile getiren Saddam’ın torunu, “İstanbul Valiliği ve Emniyet Müdürlüğü’ne durumumuzu arz ettik. İç ve dış basında çıkan haberler üzerine geçen hafta dilekçe ile başvuru yaptım. İnternette çıkan haberler sonrasında PKK yandaşları hakkımızda hedef gösterici yazılar yazılmış. Bunları gerekçe olarak gösterdim” dedi.

Kuzenim şehit oldu

Aynı zamanda şehit yakını olduğunu da belirten Torun, Türkiye’nin Kuzey Irak’a olası sınır ötesi operasyonuna sonuna kadar destek verdiğini söyledi. Torun, “Sınır ötesi operasyon Türkiye’nin en doğal hakkıdır. Teyzemin oğlunu 1993 yılında şehit verdik. Ben o acıyı çok iyi bilirim. Hala o acı dün gibi taze içimizde duruyor. Bu acı geçmiyor. Terörle mücadelede polis ve jandarmamıza başarı diliyorum. Daha önce de bu tür operasyonlar yapıldı zaten” diyerek görüşlerini dile getirdi.

“Irak acı içinde”

Dedesinden sonraki Irak’ın durumunu da değerlendiren Torun, “Irak acı içinde. Müslümanlara uygulanan bir zulüm var. Ahlaksızca yürütülen bir savaş var orada. On binlerce kilometre öteden gelip işgal edilmiş bir Irak var. Suçu ve günahı olmayan sivil insanlar ölüyor” şeklinde konuştu.