‘Türk ulusu yarınlara doğru ilerlemesini sürdürecektir’

Cumhurbaşkanı Sezer: "Türk ulusu, huzur ve güven içinde aydınlık yarınlara doğru ilerlemesini sürdürecektir"

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, “Bağımsız ve özgür yaşamak uğrunda geçmişte ödenen bedellerin bilincinde olan Türk Ulusu, tarihine, kültürüne, ulusal değerlerine, Yüce Atatürk’ün emaneti olan laik ve demokratik Cumhuriyete sahip çıkarak, huzur ve güven içinde aydınlık yarınlara doğru ilerlemesini sürdürecektir” dedi.
Cumhurbaşkanı Sezer İkinci İnönü Zaferi’nin yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Sezer mesajında şu ifadelere yer verdi: “Yüce Atatürk önderliğinde yürütülen Kurtuluş Savaşı, Türk Ulusu’nun yurdu, bağımsızlığı ve özgürlüğü söz konusu olduğunda neleri başarabildiğinin en güzel kanıtıdır.

Yurdunu işgal girişimlerine başkaldıran Ulusumuz, kahraman Ordumuzla birlikte Büyük Atatürk’ün çevresinde kenetlenmiş, onurlu direnişiyle inanılmazı gerçekleştirmiştir. Kurtuluş Savaşı, tüm aşamaları çok iyi tasarlanan, ulusal birlik ve dayanışmanın ürünü olan, Ulusumuzu aydınlığa, yeni ve çağdaş bir devlete kavuşturan kahramanlık destanımızdır. İsmet İnönü komutasındaki Türk Ordusu’nun kazandığı İkinci İnönü Zaferi, Kurtuluş Savaşı’nın dönüm noktalarından biri olarak tarihteki saygın yerini almıştır. Türk Ordusu’nun Batı Cephesi’nde ikinci kez zafere ulaşması, bağımsızlık inancını güçlendirmiş, ülkede büyük coşku yaratmış, yurttaşlarımıza, savaşı yürütenlere moral ve güç vermiş, halkın Orduya güvenini artırmıştır. Yüce Önder’in zaferin ardından İsmet İnönü’ye gönderdiği telgrafta vurguladığı gibi, Ulusumuzun ters yazgısını yenen İkinci İnönü Zaferi, uluslararası alanda yeni kazanımları birlikte getirirken, Ankara Hükümeti’nin varlığını güçlendirmiş, Anadolu’da başlatılan hareketin birçok ülke tarafından önemsenmesini sağlamıştır.

Böylesine güç savaşımlarla kurulan Türkiye Cumhuriyeti’ni birlik ve bütünlüğümüzden, ulusal değerlerimizden ödün vermeden korumak ve geleceğe taşımak, başta Büyük Atatürk olmak üzere bu güzel ülkeye sahip olmamızı sağlayan tüm kahramanlarımıza, şehitlerimize ve gazilerimize karşı en önemli borcumuzdur. Bağımsız ve özgür yaşamak uğrunda geçmişte ödenen bedellerin bilincinde olan Türk Ulusu, tarihine, kültürüne, ulusal değerlerine, Yüce Atatürk’ün emaneti olan laik ve demokratik CumhuriyetÕe sahip çıkarak, huzur ve güven içinde aydınlık yarınlara doğru ilerlemesini sürdürecektir.

İkinci İnönü Zaferi’nin yıldönümünde, Yüce Önder Atatürk’ü, Batı Cephesi Komutanı İsmet İnönü’yü, kahraman Ordumuzun tüm şehit ve gazilerini saygı ve gönül borcuyla anıyor, yurttaşlarımıza esenlikler diliyorum.”