Türk ulusunun egemenliği 90 yaşında!

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı parüşütlü, model uçaklı, havaifişekli etkinliklerle kutlanacak.

Kortejlerde masal kahramanları da yer alacak. Ünlü pop şarkıcıları konserler verecek.

Ankara’daki kutlamalar, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ve beraberindeki heyetin, Anıtkabir ‘e çelenk koymasıyla başlayacak. Kutlamalara 19 Mayıs Stadyumu’nda öğrencilerin yapacakları gösteriler ile devam edilecek. THK motorlu yamaç paraşütü, paraşüt, radyo kontrollü model uçak gösterileri ve halk uçuşları düzenleyecek. Çankaya Belediyesi 1000 Çocuk Korosu da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu ‘nda konser verecek.
Ankara Büyükşehir Belediyesi ise yarın masal ve çizgi film kahramanlarından oluşan araçların yer aldığı kortejle Altınpark ‘tan Kızılay’a yol boyunca çocuklara binlerce top dağıtacak. Kortejin ardından, Kızılay’da Ferhat Göçer ve Gülşen, konser verecek, hava fişek gösterisi yapılacak.

İstanbul’da da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı öğrencilerinin İstanbul Valisi Muammer Güler’i ziyaretiyle başlayacak. Ardından Taksim Cumhuriyet Anıtı ‘na Çelenk koyma töreni yapılacak. 10:30’da ise Ali Sami Yen Stadı’ndaki tören başlayacak. Törende ilköğretim okullarından öğrenciler toplu gösteri yapacak.
‘Meclisimizle gurur duyuyoruz’

Bugün 90. kuruluş yıldönümünü kutlayacak TBMM’nin Başkanı Mehmet Ali Şahin, 23 Nisan mesajında, “Taşıdığı eşsiz özelliklerle milletimizin kaderine yön veren Meclisimizle gurur duyuyoruz” dedi. Başbakan Erdoğan da 23 Nisan mesajında “Milletimiz, 23 Nisan ile birlikte, siyasi rejimin asli ve tayin edici aktörü haline gelmiştir. TBMM milletimizin dünyada bir benzeri daha olmayan istiklal mücadelesinin, bu en büyük ve en anlamlı milli mutabakatının içinde doğmuştur” ifadesini kullandı.

İsmet Berkan’ın yazısı: Halk Egemenliği 90 Yaşında

Okullarımızda bize Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışı, önce Erzurum’da, ardından Sivas’ta kongre toplaması ve nihayetinde 23 Nisan 1920’de Ankara’da Büyük Millet Meclisi’nin ilk toplantısını yapması masal tadında, kahramanlık destanına giden yolun görece daha önemsiz yapı taşları gibi anlatılır.

Oysa bu doğru değildir. Gerek Erzurum ve Sivas kongreleri ve gerekse 23 Nisan 1920’de Büyük Millet Meclisi’nin açılması, Anadolu devriminin ta kendisidir. Daha açık deyimiyle, bugün Türkiye adını verdiğimiz topraklarda Osmanlı hanedanının monarşisinin gerçek anlamda sona erdiği, bizim tarihimizde ilk kez bu topraklarda ‘halk egemenliği’nin başladığı günün 90. yıldönümünü kutluyoruz bugün.

Evet 23 Nisan aynı zamanda çocuk bayramıdır; bu anlamda çocuklara verilen önemin de göstergesidir ama esasen siyasi bir devrimin bayramıdır bugün, halk egemenliğinin.

Egemenliğin bir hanedana ait olması ve kullanılmasıyla bir ulusa ait olması ve ulusu temsil eden bir Meclis tarafından kullanılması arasındaki farktır önemli olan.

Atatürk ve arkadaşları, işgal altındaki başkentte düşmanın elinde ‘esir’ konumda olan Sultan’a karşı meşruiyetlerini halkta aramasaydı da salt kendi otoriteleri ve askeri güçlerine yaslansalardı, belki sonunda yine
işgalci güçleri yenilgiye uğratıp saltanata son verirler ve bir cumhuriyetimiz olurdu ama o cumhuriyet bugünkü Cumhuriyet olmazdı.
Bugünkü Cumhuriyetimizi kuran yer, unutmayın, Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir; bunu millete dayanarak yapmıştır. Bu gerçeğin bize unutturulmak istenmesine direnmek gerekir.

O bakımdan benim gözümde 23 Nisan, en az 29 Ekim kadar, hatta belki daha da önemli bir gündür, daha önemli bir bayramdır. Çünkü Meclis olmasa, bugünün demokrasi yolunda kör topal ama yine de hep ileriye doğru yürüyen cumhuriyeti olmazdı.

O yüzden bugün halk egemenliği ve demokrasi bayramıdır aynı zamanda. Kutlu olsun. Nice 90 yıllara, Türkiye Büyük Millet Meclisi!

RADİKAL