Türk ve dünya starları aynı sahnede buluşacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı Türkiye'nin kültür ve sanatını AB ülkeleri başta olmak üzere tüm dünyaya tanıtmak için, Türk ve dünya starlarını aynı sahnede buluşturacak.

Meryem Ana Kilisesi ve Mevlana’da yapılması düşünülen gösterilerde, halk dansları, sema gösterileri ve otantik halk sazlarına da yer verilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürü Bayram Bilge Tokel, Türkiye’yi AB ülkeleri başta olmak üzere tüm dünyaya tanıtmak üzere bir proje hazırlığı içerisinde olduklarını açıkladı.

Projenin ünlü caz sanatçısı Okay Temiz ile birlikte yürütüldüğünü aktaran Tokel, bu kapsamda yaklaşık 15 dünya starını Meryem Ana Kilisesi’nde ve Mevlana’da bir araya geleceğini ifade etti.

GÖSTERİLERDE OTANTIK HALK SAZLARI VE SEMA GÖSTERİLERİNE DE YER VERİLECEK

Tokel’in verdiği bilgiye göre, halk dansları, sema gösterileri ve otantik halk sazlarına da yer verilecek olan gösteride, Bulgar ve Türk halk müziklerini caz stilinde uluslararasılaştırma uğraşı içinde olan Yıldız İbrahimova ile Ney Ustası Kutsi Erguner’e teklif götürülmesi planlanıyor.

Yaklaşık 1 milyon dolara mal olması beklenen projede teklif götürülecek dünya starları arasında Norveçli Saksafon Ustası Jan Garbarek, Bulgaristanlı Klarnet Ustası İvo Papazov, Mısırlılı besteci Fatima Eid, ABD’li Nene Cherry, Cezayirli besteci Dhafer Youssef de yer alıyor.

ANTİK KENTLER MÜZİK FESTİVALİ DÜZENLENECEK

Öte yandan Kültür ve Turizm Bakanlığı yaz aylarında da sanatseverleri müzikle buluşturmaya devam edecek.

Bakanlık, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında Aspendos, Efes gibi tarihi mekanlarda düzenleyeceği Antik Kentler Müzik Festivali kapsamında Türkiye’den ve Türki Cumhuriyetlerden sanatçıları da ağırlayacak.