Türk ve Yunan askerleri ortak birlik oluşturacak

Yunanistan'la Türkiye arasındaki yakınlaşma süreci yeniden başlıyor.

Karamanlis 2008’in başında Ankara’ya gelecek. Türk ve Yunan askerleri ise ilk defa NATO çerçevesinde ortak birlik oluşturacak..

Dışişleri Bakanı Ali Babacan’ın Atina ziyaretinde ön plana çıkan en büyük gelişme, Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis’in Ankara’yı ziyaret edeceğinin teyit edilmesi oldu. Karamanlis, yarım asırdan sonra Ankara’yı resmen ziyaret eden ilk Yunan Başbakanı olacak. İki ülke arasında 1999 depremi ardından başlayan yakınlaşma süreci başta Kıbrıs sorunu olmak üzere sekteye uğrarken, seçimlerden zaferle çıkan iki hükümet, işbirliğine dün “yeni bir ruh” kazandırmaya karar verdi. Yunan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni, “Yeni döneme geçiyoruz. İkili ilişkilerimizde Kıbrıs dahil artık yeni bir dönemdir. Şimdi fırsatımız var ve bu fırsatı değerlendireceğiz” dedi. Babacan ise Türk ve Yunan diyaloğunun yeni bir boyut kazandığını belirtirken, “Problemlerin çözümü konusunda ne kadar kararlı olduğumuzu gösterirsek işbirliği artacaktır” dedi. Bakoyanni ve Babacan 48 yıldır Atina’dan Türkiye’ye başbakan düzeyinde gerçekleşmeyen ziyaretin kısa süre içinde yapılacağını açıkladılar. Karamanlis’in ocak ayının ikinci yarısında Ankara’yı ziyaret edeceği belirtildi.

“TÜFEK OMZA” OLACAK


Bu arada Ege semalarında savaş uçaklarıyla burun buruna gelen Türk ve Yunan askerleri, Babacan ile Bakoyanni’nin Atina’da açıkladıkları yeni güven artırıcı önlemlerden sonra NATO bünyesinde ortak iki farklı birlik oluşturacaklar. NATO çerçevesinde barışı destekleme harekâtlarına katılmak üzere kara, deniz ve hava güçlerinden oluşan Birleşik Harekat Birliği oluşturulacak. NATO reaksiyon kuvvetine katılmak üzere de sadece kara unsurlarından oluşan kara birliği kurulacak. İki birliğin yapısı, komutanı, unsurları ve sayısı ise iki ülke kara, deniz ve hava kuvvet komutanlarının 2008’de yapacağı karşılıklı ziyaretlerle belirlenecek.

AB İÇİN TAM DESTEK


İki bakanın görüşmelerinde Türkiye’nin AB süreci de ele alındı. Bakoyanni, iki ülkenin yeni dönemde arzulanan ilişki düzeyine, “AB değerleriyle ulaşacağına” işaret ederken “Türkiye’nin AB’ye tam üyeliğini istikrarlı bir şekilde destekliyoruz” dedi. Görüşmeler sırasında Türkiye’nin AB yükümlülüklerini yerine getirmesini ve bu çerçevede liman ve havaalanlarını Rum kesimine açmasını isteyen Yunanistan’a, Babacan AB’nin yükümlülüklerini anımsattı.

Güven artırıcı yeni önlemler

2000 YILINDAN bu yana 19 Güven Artırıcı Önlemler (GAÖ) paketine imza atan Türkiye ve Yunanistan, Ege sorunlarına dokunmadan beş işbirliği alanı daha buldu. 5 GAÖ şöyle:

1- İki ülke kara, deniz ve hava kuvvetleri komutanları ve diğer komutanlar arasında karşılıklı düzenli ziyaret yapılması.

2- NATO çerçevesinde Barışı Destekleme harekâtlarına katılmak üzere birleşik Harekât Birliği oluşturulması.

3- NATO Reaksiyon Kuvveti harekatlarına katılmak üzere birleşik Türk-Yunan Kara Birliği oluşturulması.

4- Birleşik Müşterek Doğa Afet Kurtarma – İnsani Yardım Görev Kuvveti oluşturulması.

5- Türk-Yunan sınırındaki birliklerin komutanları arasında karşılıklı ziyaretler yapılması. Bu arada Babacan’ın Atina ziyareti devam ederken, Genelkurmay Başkanlığı’ndan Ege’deki hava ihlalleriyle ilgili iki açıklama geldi. Buna göre önceki gün Ege Deniz’inde Türk uçaklarına Yunanistan’ın F-16 uçakları tarafından 4 adet önleme yapıldı.

Zeynep Babacan’a özel program

Dışişleri Bakanı Babacan’ın eşi Zeynep Babacan için Atina’da özel bir program yapıldı. Bakoyanni’nin eşi Isidoros resmi programlara katılmadığı için Bayan Babacan’a Dışişleri Bakan Yardımcısı Yannis Valinakis’in eşi Christina Valinakis eşlik etti. Bayan Babacan, sabah saatlerinde Monastiraki Camisi’ni ziyaret etti, ardından Benaki müzesindeki İslam sanatları eserleri sergisini gezdi. Babacan Atina’nın Lycabettus tepesindeki Orizontes lokantasında ise Christina Valinankis ve elçilik mensuplarının eşleriyle yemek yedi.

Babacan: PKK’nın paravan kurduğu büroları kapatın

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Atina ziyareti sırasında ön adıyla “Dora” diyerek hitap ettiği Yunan meslektaşından PKK bürolarının kapatılmasını istedi. Dora Bakoyanni de Babacan’a “Ali” diye hitabetti ve Fener-Rum Patrikhanesi’nin “Ekümenik” statüsünün tanınmasını istedi. İki bakanın heyetler arası görüşmelerde başlayan polemiği, dün akşamki Türk-Yunan İş konseyi toplantısında da sürdü. Babacan, “PKK AB tarafından yasaklandı, ama bazı kaynakları Avrupa’dan geliyor. Bunlar engellenmeli. PKK’nın Yunanistan’daki paravan kuruluşlarının da kapatılmasını bekliyoruz” dedi. Bakoyanni de konuşmasında “Türkiye’nin terör mağduriyetini anlıyorum. Bu dernekleri araştıracağız” yanıtı verdi. Bakoyanni ayrıca AB yolunda reform için patrikhanenin iyi bir örnek olacağını belirterek, Heybeliada’nın eğitime açılmasını istedi. Babacan da “Patrik bir Türk vatandaşıdır. O patrikhane Türkiye’deki Ortodoks cemaati için çalışıyor. Türkiye’nin kanunlarına göre ve Lozan’a göre faaliyet gösteriyor” diye konuştu.