‘Türk yolcular kuş gribi taşıyan horozla geldi’

Almanya'da Türkiye ile ilgili son günlerde ortaya atılan kuş gribi iddiaları asılsız çıktı.

Ancak, fotoğrafların 4 Ocak 2006 günü Romanya’nın başkenti Bükreş’ten Frankfurt’a sefer yapan “Tamron” uçağına ait olduğu anlaşıldı.

Alman televizyonu ARD’nin dün servise koyduğu Köln’de bir Türk’ün kuş gribine yakalandığı haberi hastane yetkilileri tarafından doğrulanmazken, Köln’de kuş gribi paniği şeklindeki haberlerde gerçeklik kazanmadı. Köln St. Vincent hastanesi yetkilileri bir Türk hastanın bronşit olduğunu ve ilk kontrollerin ardından taburcu edildiğini bildirdi.

Öte yandan Almanya’nın saygın dergilerinden Focus’ta yer alan bir haber de tepkilere neden oldu. Focus dergisi dün piyasaya sürülen sayısında “Almanya için tehlike” başlıklı bir araştırma yayınladı. Derginin Berlin bürosu tarafından hazırlanan ve dokuz farklı dergi çalışanının ortak çalışması olan haberde kuş gribine karşı alınması gereken önlemler ve eyaletler bazında yapılan çalışmalar gündeme getirildi.

-Türkiye’den geldi denilen horoz Romanya’dan gelmiş-

Focus’un “Almanya için tehlike” başlığını taşıyan haberi için seçilen ve tam sayfa yayınlanan fotoğrafta bir gazeteye sarılmış, kafası kesimli, haşlanmış tavuğun “Türkiye’den gelen bir yolcuda bulunduğu” iddia edilmekteydi. “Avlanan avcı” ifadesi ile kaleme alınan resim altında “Avlanan Avcı – H5N1 virüsünü arayan kontrol görevlileri büyük bir av yakalıyorlar. Frankfurt Havaalanındaki görevli veteriner bayan Türkiye’den gelen yolcuda bir horoz buluyor” iddiası yer almaktaydı.

-Fotoğraf Romen uçağında çekilmiş-

Türkiye’den geldiği iddia edilen “horozun” bir Rus gazetesine sarıldığını fark eden CİHAN muhabiri, DPA arşivinde yaptığı araştırmada, resimlerin 9 Ocak 2006 günü servise konduğunu belirledi. 4 Ocak 2006 Çarşamba günü Frankfurt Havaalanına sefer yapan Romen Havayollarına ait uçakta ele geçirilen “haşlanmış horoz” resmi Romen Havayolları yolcularının bagajlarını aranması esnasında çekilmişti ve Alman haber Ajansı DPA’ya aitti. DPA tarafından 9 Ocak 2006 servise konulan resimlerin orjinal resim altında ise “Gümrükçüler Romanya Havayollarına ait bir uçağın yolcularına ait bagajları arıyorlar. H5N1 virüsünün Almanya’ya bulaşmasına engel olmak için görevli memurlar bagajlarda sıkca bulunan kanatlı hayvanlara ait et ürünlerine el koymak istiyor. Yapılan aramalarda gerekli tahlil için ‘veteriner hekim acil müdahale çantası da hazır bulunduruluyor” ifadesi bulunmaktaydı. Focus’un iddiaları üzerine CİHAN muhabirine bilgi veren Alman Haber Ajansı DPA Fotoğraf Servisi yetkilileri dergide yer alan ifadelerin kendilerine ait olmadığını bildirdi.

-Türklerde sadece baklava vardı-

Resimleri Frankfurt Havaalanında çeken DPA foto muhabiri Boris Rösseler de CİHAN’a yaptığı açıklamada Focus’da yer alan resimlerin kendisine ait olduğunu doğrularken “Bu resimleri 4 Ocak 2006 günü Frankfurt Havaalanında çektim. Kontrol yapılan uçak bir Rumen uçağıydı. Türk Havayolları yolcularını ise çekmedim” dedi. Alman foto muhabiri dün Türk Hava Yolları uçağı fotoğrafladıklarını bildirerek, Türk Hava Yolları uçağında neler buldunuz sorusuna ise “Türk uçağından baklavadan başka bir şey bulamadık. Sadece leziz baklavalar vardı” cevabını verdi.

Focus dergisi de Türkiye’den gelen uçak yolcularının bagajlarında “tavuk” bulunduğunu yazdı. CİHAN muhabirinin konuyla ilgili görüşlerine başvuran Focus yetkilileri dergideki resimlerin DPA’ya ait olduğu bilgilerini doğruladılar ancak resim altında yer alan ifadenin neden değiştirildiği hususuna açıklık getiremedi. Bir Focus yetkilisi yapılan yanlışlığı birden fazla muhabirin katkısı ile gerçekleşmesi ile açıklarken, yanlış habere yol açan sorumluların araştırıldığını kaydetti.