Türk zeytinyagina Uzakdogu’nun ilgisi artti

IZMIR - Saglikli beslenmeyle öne çikan zeytinyagina talep her geçen gün artiyor.

Birkaç yil öncesine kadar zeytinyagina yabanci olan Uzakdogu ülkelerinden simdi talepler geliyor. Bazi firmalar temsilcilerini Türk firmalariyla görüsmek üzere gönderirken Singapur’dan da 25 kisilik bir alim heyeti, aralik ayinda Ege Bölgesi’ne gelecek.
Ege Bölgesi’ndeki zeytinyagi üreticileriyle görüsmek üzere Izmir’e gelen Hap Seng Grubu’na bagli Aceford Food Industry firmasinin Ihracat Direktörü Justin Kumaran, basta Singapur olmak üzere birçok Uzakdogu ülkesinin Türkiye’den zeytinyagi ithal etmek istedigini belirtti. Singapur’un en büyük gida gruplarindan olduklarini anlatan Kumaran, Ege Bölgesi’ndeki belli basli zeytinyagi üreticisi firmalarla alim konusunu görüsmek üzere geldigini söyledi. Kumaran, “Kanola, ayçiçek, palm ve misir yaginda Uzakdogu’nun en büyük firmalarindan biriyiz. Bugüne kadar zeytinyagiyla ilgilenmiyorduk ancak Türk firmalariyla anlasabilirsek bu ise de girmek istiyoruz.” dedi.

Linda markasiyla çesitli ülkelere yemeklik yag pazarladiklarini dile getiren Justin Kumaran, Ege Ihracatçi Birlikleri (EIB) üyesi firmalardan Taris, Ekiz, Olivos, Atalan Dis Ticaret, Verde, Lio ve Türk ortaklari firmalarla görüsmeler yaptigini anlatti. Kumaran, “Firmalari gezdim. Ayvalik’ta yapilan Zeytin Hasat Senligi’ne katildim. Buradan dökme ve ambalajli, yüksek tonajlarda zeytinyagi almayi planliyoruz.” seklinde konustu. Türkiye’den alacaklari dökme zeytinyagini, Hong kong’daki siseleme tesislerinde ambalajlayarak dünya pazarlarina sunmayi hedeflediklerini dile getiren Kumaran, Türk firmalarinin ulastigi yüksek teknolojinin, yapacaklari ticaret için kolaylik saglayacagini ifade etti. Kumaran, aralik ayinda Izmir’e gelecek Singapur alim heyetinde de yer alacagini sözlerine ekledi.