Türkbank Davasi’nda son durum

ANKARA - Eski Basbakan Mesut Yilmaz ve Bakan Günes Taner'in yargilandigi Türkbank Davasi'na Yüce Divan'da devam edildi. Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakani Murat Basesgioglu davada tanik olarak dinlendi.

Günes Taner’in avukati Ömer Lütfi Avsar, olaylarin açikliga kavusmasi ve özellestirmedeki devlet teamüllerinin ortaya çikmasi için eski Cumhurbaskani Süleyman Demirel, Basbakan Recep Tayyip Erdogan, Maliye Bakani Kemal Unakitan ve Devlet Bakani Ali Babacan’in tanik olarak dinlenmesini talep etti. Türkbank Munzam Vakfi avukati da geçtigimiz günlerde Radikal gazetesinde çikan ifadelerinden dolayi Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Baskani Deniz Baykal’in tanik olarak dinlenmesini talep etti.

Tanik olarak çagrilan Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakani Murat Basesgioglu davaya katilirken Sümerbank davasinda mahkum olduktan sonra kayiplara karisan bankanin eski sahibi Hayyam Garipoglu durusmaya gelmedi. Durusmayi izlemeye gelenler arasinda eski bakanlar Yasar Dedelek, Sümer Oral ile Mesut Yilmaz’in kardesi Turgut Yilmaz ve Mesut Yilmaz’in esi Berna Yilmaz da vardi.

Türkbank ihalesi öncesi Içisleri Bakanligi görevini yürüten ve ihaleden önce görevden ayrilan Murat Basesgioglu, bazi organize suç örgütleri ve bunlarin kendi aralarinda yaptiklari telefon görüsmelerinin; bilgi ve istihbarat notlarinin Mayis ve Haziran 1998’te kendisine ve Basbakan Mesut Yilmaz’a ulastigini söyledi.

Basesgioglu, istihbarat notlarinda bir organize suç örgütü liderinin Türkbank ihalesine ilgi duydugu ve bununla ilgili tesebbüslerinin oldugunun ifade edildigini dile getirdi.

Basesgioglu, kendisinin ihale yapilmadan Agustos ayinda istifa ettigini ve ihalenin yapilis tarihi belli olmadigi için Mayis ve Haziran aylarinda gelen bilgi notlari ile ilgili bir islem yapmadigini söyledi. Basesgioglu, Anayasa Mahkemesi Baskani Tülay Tugcu’nun notlarin kesinlik tasiyip tasimadigi ile ilgili sorusuna bilgi notlarinin kesinlik tasimadigini dile getirdi.

Türkbank Munzam Vakfi avukatinin sorusu üzerine Basesgioglu, bilgi notlarinda ihaleye katilan is adamlarindan tehdit edildigi yolunda ifadeler bulundugunu söyledi.

Günes Taner’in avukati Ömer Lütfi Avsar’in, Korkmaz Yigit ile Alaattin Çakici arasinda gerçeklestirilen ve yasal olarak dinlenen kasetten Içisleri Bakani olarak haberi olup olmadigi ile ilgili sorusuna karsilik Basesgioglu, bütün olarak kasetin bakanliga iletilmedi ancak parça parça bilgi notlarinda bu kasetin içeriginin mevcut oldugunu dile getirdi.

Günes Taner’in avukati Ömer Lütfi Avsar, müvekkili Günes Taner’in dava dosyasinda ifade edilen suçlari anlamadigini ve müvekkili Taner ve Mesut Yilmaz’in ‘Bankayi 500 milyon dolarin altina sattirmam’ dedigi gerekçesiyle yargilandigini belirtti. Avsar, devlet teamüllerinin ortaya çikmasi, olaylarin açikliga kavusmasi ve özellestirmedeki devlet teamüllerinin ortaya çikmasi için eski Cumhurbaskani Süleyman Demirel, Basbakan Recep Tayyip Erdogan, Maliye Bakani Kemal Unakitan ve Devlet Bakani Ali Babacan’in tanik olarak dinlenmesini talep etti. Türkbank Munzam Vakfi avukati da geçtigimiz günlerde Radikal gazetesinde çikan ifadelerinden dolayi Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Baskani Deniz Baykal’in tanik olarak dinlenmesini dinledi. Tülay Tugcu ise Deniz Baykal ve diger kisilerin tanik olarak dinlenilmesi talebinin gelecek celsede degerlendirilecegini söyledi. Davaya 8 Aralik’ta devam edilecek .

Günes Taner’in avukati Ömer Lütfi Avsar ise Tülay Tugcu’dan izin isteyerek yasadigi bazi olaylari anlatti. Avsar, 15 Nisan’daki durusmadan sonra esinin arabasinin fren balatalarinin kesildigini ve daha sonraki günlerde arabasinin boyandigini söyledi.

Avsar, Pazartesi sabah ofislerinden bilgisayarlari ve dosyalarinin çalindigini ve bugün sabah da onlarin yerine alinan bilgisayarlarin çalindigini kaydetti. Avsar’in ofisinde birlikte çalistigi arkadasi Mehmet Necati Üzer de çikista yaptigi açiklamada ofisten degerli esyalarin alinmadigini ve cep telefonlarina da dokunulmadigini belirtti. Üzer, bulunduklari ofisin güvenlikli bir yer oldugunu ve Yunanistan Büyükelçiligi, Genelkurmay Lojmanlari ve Çankaya köskü yakinlarinda oldugunu kaydetti.